Rozmowa kwalifikacyjna – jak zrobić dobre wrażenie? Skuteczne porady

Rozmowa kwalifikacyjna to jedna z bardziej stresujących sytuacji, które zdarzają się podczas poszukiwania pracy. Nie można przewidzieć, jak dokładnie przebiegnie oraz czego się spodziewać. Gdy zależy nam, aby dobrze wypaść, powinniśmy odpowiednio się przygotować. W jaki sposób? Kilka wskazówek otrzymasz, czytając poniższy artykuł.

Wygląd

Ubiór jest elementem, który bezpośrednio wywoła dobre pierwsze wrażenie. Nawet gdy firma, gdzie aplikujemy, nie wymaga eleganckiego wyglądu, mimo to powinniśmy zadbać o schludny strój. Umiar w tym przypadku będzie najlepszy, dlatego nie musisz przesadzać z kolorami, czy odważnymi dodatkami. Elegancja będzie dobrze świadczyć o naszym profesjonalnym podejściu. Na rozmowie kwalifikacyjnej utrzymuj kontakt wzrokowy, a także prawidłową postawę. Zadbaj o prawidłowe przywitanie oraz uśmiech podczas spotkania.

Nie spóźnij się

Punktualność to kluczowa kwestia podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Gdy tego nie dopilnujesz, Twoja podstawa będzie miała charakter lekceważący. Na spotkanie wyjdź z domu odpowiednio wcześniej. Nie będziemy się musieli martwić o niepotrzebne spóźnienie. Jednak nie możesz wyjechać zbyt wcześnie. Na spotkania wystarczy, że zjawisz się około 10 minut przed czasem. Będziesz miał chwilę, ale znaleźć miejsce spotkania, a także zebrać myśli. Oczywiście zdarzają się różne sytuacje losowe, gdzie nie jesteśmy w stanie przyjechać. Należy jak najszybciej powiadomić osobę, która odpowiada za naszą rekrutację.

Przygotowanie

Przed każdą rozmową kwalifikacyjną powinniśmy poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie. Jak to zrobić? Musimy zdobyć należyte informacje o samej firmie oraz stanowisku, na jakie aplikujesz. Może zdarzyć się sytuacje, że zostaniesz zapytany, co wiesz o danym przedsiębiorstwie. Gdy wspomnisz o swoich mocnych, jak i słabszych stronach, przed pracodawcą staniesz się osobą zdeterminowaną i ambitną.

Jak szukać pracy?

Wiele osób podczas szukania pracy nie wie dokładnie, co chciałoby robić albo czego oczekiwać. Pojawia się problem – nie wiemy, co nas interesuje. Nie zawsze też czujemy się spełnieni pod względem zawodowym. Gdy jednak jesteśmy konkretnie nastawieni na dane oferty lub branże, to z pewnością powinniśmy nastawić się na daną grupę. Część osób szuka również zatrudnienia za granicą. Przede wszystkim tyczy się to wyższych zarobków i lepszych warunków pracy. Musimy odpowiednio dobrze przemyśleć, gdzie chcielibyśmy wyjechać. Kierunkami, które są chętnie wybierane to oczywiście Niemcy, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, czy kraje Skandynawskie. Wiele kandydatów przegląda także oferty pracy w Austrii, gdzie przyciąga szereg dodatkowych korzyści, np. benefity pracownicze. Szukać zatrudnienia możemy w kraju, jak i bezpośrednio za granicą. Praca za granicą daję dużo możliwości rozwoju, a w dodatku lepsze zarobki.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *