Szukasz pracy dorywczej? A może masz teraz przerwę w nauce i chcesz dorobić do studenckiego budżetu? Zbiory jabłek mogą okazać się dla Ciebie pokaźnym zastrzykiem gotówki!
Zbiory jabłek za granicą – o czym należy pamiętać?
Zbiory jabłek zaczynają się we wrześniu lub październiku. Należy odpowiednio wcześniej poszukać ofert pracy korzystając np. ze sprawdzonych agencji pośrednictwa pracy, czy portali z ogłoszeniami. Sprawdź, jakie są o nich opinie w Internecie. Być może ktoś z twoich znajomych już kiedyś wykonywał taką pracę – warto ich o to zapytać.
Umowa o pracę
Jeżeli masz znalezioną ofertę pracy przez agencje, sprawdź, czy działa ona legalnie, czy jesteś w stanie sprawdzić wszystkie dane takie jak: numer certyfikatu nadanego przez marszałka województwa, czy firma ma siedzibę, czy udostępniono ci dane przyszłego pracodawcy.
Jeżeli znajdziesz ogłoszenie zadbaj, aby firma podpisała z tobą umowę. Ale zanim ją podpiszesz, zapytaj dokładnie o ubezpieczenie, zakwaterowanie, szczegóły dotyczące organizacji wyjazdu, czy nie ma ukrytych opłat, w jakim miejscu jest zbiór, gdzie będziesz mieszkał. Umowa ma być jasna i czytelna, a ty masz ją zrozumieć.
Czy musisz znać francuski?
W czasie zbiorów wystarczy, żeby jedna osoba w grupie znała francuski, jednak lepiej znać francuski w sposób komunikatywny, czy chociaż podstawowe zwroty.
Co zabrać na wyjazd:
- Odpowiednią odzież roboczą i przeciwdeszczową, nakrycie głowy, wygodne i nieprzemakalne buty.
- Żywność z długą datą przydatności.
- Pieniądze na wydatki.
- Dowód osobisty i inne niezbędne dokumenty.
Zbiory we Francji
We Francji możesz poszukać również ogłoszeń takich jak zbiory:
- winogron,
- kiwi,
- melonów,
- pieczarek,
- porów,
- sałaty,
- gruszek.
Praca Francja – właśnie tutaj znajdziesz wiele ofert, którymi warto się zainteresować.
Zbiory warzyw i owoców we Francji – czy się opłaca?
Decydując się na wyjazd na zbiory, należy wiedzieć, że nie jest to łatwa praca. Trzeba uwzględnić też to, że wiele zależy od warunków atmosferycznych. Jednak pracując przez kilka tygodni, czy miesięcy (w zależności na jak długi czas się zdecydujemy), jesteśmy w stanie odłożyć satysfakcjonującą kwotę.
Nie tylko Francja – gdzie możesz jeszcze wyjechać do pracy sezonowej.
Sezonową pracę oferują państwa takie jak m.in. Niemcy, Holandia, Belgia, Norwegia, Szwecja.
Unikaj podejrzanych ogłoszeń, które nie podają swoich niezbędnych danych
Zadbaj przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo, nie podejmuj pracy na czarno. Nie ryzykuj, korzystaj np. z pomocy agencji pośrednictwa pracy.