Praca we Włoszech – wszystko co musisz wiedzieć

Wyjazdy zarobkowe do Włoch nie cieszą się już tak dużą popularnością, jak przed kilkoma laty. Wiele państw południowej Europy zmaga się z kryzysem, dlatego Polacy zmienili kierunek migracji, koncentrując się na zachodzie Europy. Niemniej jednak, praca we Włoszech wciąż czeka, zwłaszcza w miesiącach letnich – czyli w sezonie. Co warto wiedzieć o takim wyjeździe i ile można zarobić we Włoszech? Odpowiedź poniżej.

Dla kogo praca we Włoszech?

We Włoszech poszukuje się głównie obcokrajowców w charakterze opiekunek dla dzieci lub osób w podeszłym wieku, a także pomocy domowej. Na zatrudnienie mogą liczyć również pielęgniarki, inżynierowie budowlani oraz wysokokwalifikowani specjaliści. Wymagana jest wtedy znajomość języka włoskiego, ponieważ po angielsku w tym kraju niekiedy bardzo ciężko się dogadać.

Latem, pracy można szukać w kurortach turystycznych, a poszukiwane są głównie osoby do pracy w gastronomii – kucharze, barmani, kelnerzy, czy animatorzy czasu wolnego. Pojawiają się również oferty pracy przy zbiorach, głównie w winnicach, sadach oraz na plantacjach pomidorów i cytrusów.

Zarobki i warunki pracy we Włoszech

Włoski rynek pracy jest otwarty dla Polaków, nie są wymagane żadne specjalne pozwolenia. Pobyt dłuższy niż trzy miesiące wymaga zezwolenia na pobyt, który można pobrać na posterunku policji. We Włoszech nie ma czegoś takiego, jak płaca minimalna, a zarobki są uzależnione od specyfikacji branży.

Pracownicy budowlani mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 50 do 100 euro za dobę. Pomoc domowa zarobi we Włoszech od 600 – 800 euro. Należy pamiętać, że w przypadku tej pracy zapewnione zostanie również zakwaterowanie i wyżywienie. Praca we Włoszech w branży gastronomicznej umożliwia zarobek rzędu 6-7 euro na godzinę. Najwięcej zarobią pielęgniarki – od 1500 do 2000 euro miesięcznie. Praca przy zbiorach jest opłacana różnie, zależy od pracodawcy i urodzaju. Przeważnie to około 10 euro za godzinę.

Koszt życia we Włoszech

Włochy nie należą do najdroższych państw w Unii Europejskiej. Szacuje się, że koszt dziennego utrzymania wynosi około 37 euro. Bilet na transport publiczny to około 2 euro dziennie, cena benzyny wynosi 1,9 euro za litr. Za wynajem jednego pokoju trzeba zapłacić około 350 euro miesięcznie, w przypadku kawalerki będzie to 6000 euro. Ceny wyżywienia zbliżone są do tych obowiązujących w Polsce.

Ubezpieczenie i leczenie we Włoszech – koszty

Na terenie Włoch można posługiwać się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), w ramach której można skorzystać z publicznej służby zdrowia. Ma to jednak spore ograniczenia, ponieważ karta EKUZ zapewnia wyłącznie podstawową pomoc medyczną.

Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu kosztuje około 40 euro. Podczas korzystania ze świadczeń medycznych w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, należy również opłacić częściowo koszty leczenia. Najdrożej wychodzi leczenie stomatologiczne, którego pacjent pokrywa 100%, podobnie jak koszt transportu do kraju w przypadku choroby lub wypadku. W przypadku dużego pobytu we Włoszech sam EKUZ nie wystarczy – trzeba pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu na czas pracy.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *