Zarobki spawacza w Polsce i w Europie

Osoby, które mają w ręku fach i specjalizują się w branży spawalniczej mogą się cieszyć sporą liczbą ofert pracy. W ciągu kilku ostatnich lat wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów, zarówno w Polsce jak i poza granicami. W poszczególnych krajach Europy można liczyć na o wiele wyższą płacę, dlatego wielu polskich spawaczy decyduje się na emigrację. W poniższym artykule charakteryzujemy zawód spawacza oraz prezentujemy analizę stawek w Polsce i w Europie.

Praca spawacza

Zawód ten wymaga sprawności fizycznej oraz zręczności rąk i koordynacji wzrokowo-ruchowej. To również branża wymagająca dokładności i precyzji. Aby zostać spawaczem należy ukończyć technikum i uzyskać pięcioletnią praktykę zawodową, ewentualnie ukończyć studia wyższe z dwuletnią praktyką. Dodatkowo należy zdać specjalny egzamin sprawdzający kwalifikacje i wiedzę na temat norm i przepisów technicznych. Osoba kandydująca na stanowisko spawacza w Polsce musi również przejść przez testy psychotechniczne, które badają pełną sprawność psychofizyczną oraz pracę z maszynami w ruchu. Dodatkowo bardzo ważnym aspektem badań wstępnych i okresowych jest wizyta u okulisty i neurologa.

Do codziennych zadań spawacza na początku kariery należy pomoc w warsztatach samochodowych lub blacharskich. MAG 135 i MAG 136 to dwa główne kursy spawalnicze, które należy ukończyć. Wbrew pozorom praca nie jest monotonna. Codzienne zadania różnią się od siebie i pozwalają na rozwinięcie kreatywności. Należy jednak liczyć się z tym, że praca wiąże się z zagrożeniem życia i zdrowia. Zawód ten wymaga ciągłego kształcenia się i podnoszenia kwalifikacji w postaci coraz nowszych kursów i szkoleń.

Ile zarabia spawacz w Polsce?

Zarobki spawacza w Polsce wahają się w zależności od doświadczenia, kwalifikacji i rodzaju umowy. Jednak podejmując pracę w tym zawodzie można średnio zarobić od 3000 zł do nawet 6000 zł. Jednak górna granica dotyczy głównie pracy w Stoczni Gdańskiej czy w dużych firmach, w których nie każdy ma szansę na zatrudnienie. Zarobki są również zależne od specjalizacji:

  • spawacz MAG – około 1800–3000 zł netto; z raportów płacowych wynika, że spawacze z podstawowymi kursami zarabiają najmniej;
  • spawacz podwodny – około 5000–10 000 zł netto, jednak w Polsce jest to zawód mało popularny, a dużo więcej można zarobić za granicą;
  • spawacz światłowodów – zarobki rzędu 2500–4000 zł netto;
  • spawacz aluminium – około 2800–4300 zł netto;
  • spawacz gazowy – około 3000–4000 zł netto.

Jak wynika z raportów płacowych, większość spawaczy w Polsce jest zatrudnionych na umowy o pracę. Osoby na tym stanowisku często otrzymują dodatkowe benefity, takie jak prywatna opieka medyczna i karta sportowa. Zarobki spawacza są często nieadekwatnie niskie w kontekście narażenia zdrowia i życia. Spawacze z kilku lub kilkunastoletnim stażem często mają problemy ze wzrokiem (do oka mogą wpaść opiłki metali), zwyrodnienie kręgosłupa, problemy ze słuchem i liczne poparzenia skóry.

Ile zarobi spawacz za granicą?

W zależności od kraju, położenia firmy oraz doświadczenia i kwalifikacji, zarobki spawacza mogą się od siebie różnić. Najkorzystniejsze oferty dla specjalistów z tej branży proponują agencje pracy tymczasowej. Atrakcyjne zarobki u zaufanych i sprawdzonych pracodawców to tylko jedna z pozytywów. Dodatkowo pracownicy agencji pomagają we wszelkich formalnościach związanych z nowym zatrudnieniem oraz w kwestii rozliczenia PIT-u.

W Niemczech spawacz MIG otrzymuje około 2000–5000 euro miesięcznie, czyli nawet pięć razy więcej niż w Polsce. Daje to stawkę godzinową na poziomie około 15-20 euro. Spawacze posiadający bardzo wysokie kwalifikacje mogą znaleźć pracę nawet za stawkę 27 euro za godzinę. W wielu sytuacjach firma proponuje również bezpłatne lub stosunkowo tanie zakwaterowanie. Większość pracodawców wymaga komunikatywnej znajomości języka niemieckiego oraz prawa jazdy kategorii B.

Podobnie prezentują się zarobki spawacza w Holandii. Miesięcznie można zarobić około 2000-4000 euro. W Holandii poszukiwani są spawacze pracujący metodą 111, którzy mogą liczyć na zarobki od 12 do 15 euro brutto za godzinę. Warto znać język niemiecki lub angielski na poziomie komunikatywnym. Zwiększy to szansę na awans i umożliwi dodatkowe kursy i szkolenia na terenie tego kraju.

W zależności od umiejętności i doświadczenia, spawacze we Francji mogą otrzymać około 2200-2500 euro. Znacznie mniej zarobią pracownicy, którzy nie znają języka i posiadają 2-letnie doświadczenie. Ich miesięczna pensja będzie wynosiła około 1700 euro. Należy mieć również na uwadze, że we Francji występuje krótszy tydzień roboczy. Francuski pracodawca ochoczo zapewnia również darmowy dojazd do pracy lub zwrot kosztów dojazdu.

Podsumowanie

Jeżeli poszukujesz zatrudnienia, praca za granicą na stanowisku spawacza jest o wiele bardziej korzystna, niż w Polsce. Jednak wiąże się to oczywiście z koniecznością opuszczenia Ojczyzny i być może rodziny. Decyzja jest trudna, dlatego przemyśl co będzie dla Ciebie bardziej opłacalne.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.