Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do pracy we Francji?

Praca za granicą zawsze wiąże się ze stresem. To nie tylko zmiana otoczenia, ale także całego życia i to na dodatek w obcym kraju. Bardzo często wiele osób decyduje się na wyjazd do pracy we Francji, dlatego, jeśli jesteś w tej grupie, koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć, zanim spakujesz walizki i ruszysz w podróż!

Zbierz informacje

Zanim postanowisz wyjechać do Francji w celach zarobkowych, musisz dowiedzieć się, czy z twoim wykształceniem, doświadczeniem i znajomością języków obcych znajdziesz w tym kraju posadę, która będzie Cię satysfakcjonować. We Francji pracę znajdą osoby, które specjalizują się w takich zawodach jak: elektryk, pracownik branży budowlanej, cieśla, geodeta, inżynier naukowy czy pracownik służby zdrowia. Zazwyczaj minimalna pensja we Francji to 1500 euro miesięcznie.

Zanim wyjdziesz, sprawdź również, czy praca we Francji będzie dla Ciebie bardziej opłacalna niż w Polsce, czy innym kraju Europy. W Internecie dostępne są kalkulatory wynagrodzeń, dzięki którym porównasz swoje wynagrodzenie w kraju i za granicą. Jeśli podjąłeś decyzję o wyjeździe, koniecznie otwórz konto w jednym z tamtejszych banków. Jest to niezbędne, aby we Francji otrzymać wynagrodzenie za swoją pracę.

Co warto wiedzieć o Francji?

Dobrze jest także zapoznać się z kulturą francuską i językiem, zanim postanowisz tam pojechać. Francuzi są niezwykle przywiązani do swojego języka ojczystego i poza rejonami turystycznymi, gdzie angielski jest na porządku dziennym, trzeba znać kilka słówek, aby bez problemu porozumieć się z mieszkańcami tego kraju.

Warto także zaznajomić się z ogólną charakterystyką Francuzów jako ludzi. Każdy naród ma swoje tradycja i przyczajenia, które niekoniecznie muszą podobać się przedstawicielom innych państw. Dlatego, zanim kupisz bilety na samolot, poczytaj trochę o kulturze i zachowaniu rdzennych mieszkańców tego kraju, aby kontakt z drugim człowiekiem był tam dla Ciebie przyjemnością, a nie koniecznością.

Formalności i francuskie prawo pracy

We Francji pracownik jest bardzo dobrze chroniony. Ten przepis jest tak przestrzegany, że istnieje na świecie stereotyp, że nie da się tam nikogo zwolnić. To nie prawda, ale uprawienia osób zatrudnionych w istocie są duże.

We Francji jest także krótszy tydzień pracy niż chociażby w Polsce. Pracuje się tam 35 godzin tygodniowo, a każda kolejna godzina ponadto liczba ona jako nadliczbowa, a co za tym idzie, jest lepiej płatna. Mimo krótkiego tygodnia pracy Francuzi mają także dużo wolnego – liczba dni urlopowych to 2,5 dnia za każdy przepracowany miesiąc. W konsekwencji można uzbierać aż 5 tygodni urlopu. Dodatkowo we Francji występuje 14 dni wolnych od pracy, takich jak święta państwowe i religijne.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.