Co warto wiedzieć, jeśli rozpoczynasz pracę we Francji?

Jeśli poszukujesz pracy za granicą i zdecydowałeś się na Francję, warto, abyś zapoznał się z najważniejszymi kwestiami, które pomogą Ci rozpocząć zatrudnienie właśnie w tym kraju. Z pewnością kilka aspektów na pewno Cię zaskoczy – oczywiście pozytywnie. Dowiedz się, czy praca we Francji się opłaca!

Czas pracy we Francji

Czas pracy we Francji różni się od tego, który obowiązuje w Polsce. Ogólny czas pracy w tym kraju wynosi 35 godzin. Oczywiście w niektórych miejscach jest on dłuższy, np. w branży budowlanej oraz produkcyjnej, gdzie może wynosić około 39 godzin. To jednak wciąż krócej niż w naszym kraju, a dodatkowo istnieje szansa na nadgodziny, które są oczywiście dodatkowe płatne. Nie można jednak przekroczyć limitu godzin nadliczbowych. We Francji powszechna jest także przerwa, zazwyczaj między 12:00 a 13:00-14:00. Nie liczy się ona wówczas do czasu pracy, ponieważ służy jako przerwa na obiad. Gdy pracujesz więcej niż 6 godzin, przysługuje Ci 20-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy.

Wynagrodzenie we Francji

Wynagrodzenie to niezbędny element stosunku pracy, który powinien być ustalony w treści umowy o pracę. We Francji wynagrodzenie nie może być niższe od krajowej płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2019 wynosi ono 1.521,22 € miesięcznie (10,03 € na godzinę) brutto. Minimalne zarobki „na rękę” wynoszą 1.200 €, podczas gdy koszty pracownika ponoszone przez pracodawcę dochodzą do kwoty 1.800 €. Przed rozpoczęciem pracy we Francji należy zapoznać się z układem zbiorowym pracy, który zawiera informację, m.in. o wynagrodzeniu, regulacjach związanych z urlopem, wymiarze czasu pracy, dodatkach do wynagrodzenia czy świadczeniach socjalnych.

Oferty pracy

Przede wszystkim podczas poszukiwania pracy, zwracamy uwagę na oferty, które byłyby dla nas odpowiednie. Warto szukać ogłoszeń w Internecie, gdzie na bieżąco aktualizowane są oferty i można z łatwością znaleźć odpowiednie zatrudnienie dopasowane do swojego wykształcenia, zawodu czy zainteresowań. Oferty pracy Francja Poland WorkForce to najlepsze rozwiązanie, jeśli szukasz pracy w kraju nad Sekwaną. Praca tymczasowa pozwoli Ci na bezpieczne podjęcie zatrudnienia, gdzie większość formalności załatwiane zostają przez agencję. Pracownicy zatrudnieni przez agencję częściej również są następnie zatrudniania na stałe. Zdecydowanie taka forma szukania pracy jest sprawdzonym i bezpiecznym rozwiązaniem. To dobry sposób, aby sprawdzić się za granicą i rozwijać zawodowo.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *