Czy w pracy za granicą liczy się znajomość języka?

Wyjazd za granicę może być dla niektórych stresujący, szczególnie gdy nie znamy języka, którym posługują się mieszkańcy w danym kraju. Obawiamy się, że nie porozumiemy się prawidłowo z pracodawcą czy współpracownikami. Praca za granicą jeszcze do niedawna była niemożliwa bez znajomości danego języka. Obecnie możemy znaleźć wiele ogłoszeń o pracę, które nie wymagają znajomości języka.

Gdzie nie ma wymagań związanych z językiem obcym?

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z pracą za granicą i nie masz konkretnego planu wyjazdu oraz nie znasz dobrze danego języka – z pewnością polecamy wszelkie zajęcia sezonowe, które z reguły nie wymagają doświadczenia oraz znajomości danego języka.

Perfekcyjna znajomość języka wśród pracowników jest niekiedy bardzo znikoma. Prace przy zbiorach owoców i warzyw, w branży hotelarskiej, na produkcji czy na magazynie nie wymaga właściwie znajomości języka. Możemy również często liczyć na pomoc polskich koordynatorów, którzy pomogą Ci zapoznać się z nowym miejscem oraz pracą. To zatem rozwiązanie dla pracowników, gdzie jeden z nich, nie zna języka docelowego. Jeśli posiadasz odpowiednie kwalifikacje czy doświadczenie w zawodach jak spawacz, inżynier czy pracownik budowlany to nie musisz martwić się, że znajomość języka będzie konieczna. Osoby z doświadczeniem i odpowiednimi kompetencjami są bardzo pożądane wśród pracodawców. Wystarczy niekiedy znajomość języka w stopniu komunikatywnym lub na bardzo podstawowym poziomie. Z pewnością z czasem, gdy już osłuchamy się z językiem, zdecydowanie łatwiej będziemy mogli się go nauczyć czy zdobyć podstawowe słownictwo.

Praca bez języka – wady

Warto zwrócić uwagę, że brak znajomości języka umożliwia Ci zatrudnienie głównie na wybranych stanowiskach, które wymieniliśmy wyżej. Bez znajomości danego języka nie uda Ci się znaleźć pracy, dzięki której masz szansę na awans czy wyższy zarobek. To nie ułatwia podjęcia zatrudnienia na wyższych stanowiskach, dlatego w większości przypadkach właśnie znajomości języka na poziomie komunikatywnym jest konieczna.

Brak znajomości języka wiążę się również z brakiem swobodnego porozumiewania się z innymi w życiu codziennym oraz zawodowym. Chociaż poza granicami naszego kraju przebywa duża ilość Rodaków, nie zawsze uda nam się z kimś poznać czy porozmawiać. Kolejny minus wiąże się z koniecznością polegania na innych w celu załatwiania, np. spraw urzędowych.

Nauka języka

Nauka języka za granicą nie wymaga dużego zaangażowania, ponieważ możemy w praktyce ćwiczyć język, co pozwala nam w krótkim czasie przyswoić wszystkie zagadnienia, czy niezbędne słownictwo. Z pewnością poruszając się po mieście czy jadąc do miejsca pracy, możemy nieustannie uczyć się nowych zwrotów. Prędzej czy później przełamiesz barierę językową i odważysz się mówić w danym języku.

Gdy chcesz znaleźć zatrudnienie poza granicami naszego kraju, ogłoszenia pracy za granicą Poland WorkForce pozwolą znaleźć Ci pracę zarówno z wymaganym językiem, jak i bez konieczności jego znajomości.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *