Pisanie dobrego CV – jakich błędów unikać?

Obecnie napisanie dobrego CV jest niezwykle ważne – nie tylko dobrego, ale przede wszystkim zgodnie z prawdą i zawierającym rzetelne informacje. Decyzja na temat naszego przyjęcia do pracy zostanie podjęta właśnie na podstawie CV. Dlatego w poniższym artykule podpowiadamy, jakich błędów unikać podczas pisania. Z pewnością dzięki temu uda Ci się napisać dobre oraz profesjonalne CV.

Zamieszczanie nieprawdziwych danych

W swoim CV nie powinniśmy przede wszystkim zamieszczać nieprawdziwych informacji – to jeden z najczęstszych błędów stosowanych przez niedoświadczonych pracowników. W wielu ogłoszeniach znajdziemy informacje o wymaganym doświadczeniu na podobnym stanowisku. Niekiedy osoby, które nie mają odpowiednich kwalifikacji, wpisują nazwy firmy, w których nie pracowali czy nazwy stanowisk. W tym momencie CV staje się kompletnie niewartościowe ze względu na brak rzetelnych informacji.

Warto pamiętać, że podczas wysyłania CV do potencjalnego przyszłego pracodawcy, może on zweryfikować wszystkie nasze miejsca pracy bardzo szybko. Zazwyczaj rekruter kontaktuje się z przedstawicielem zamieszczonej w CV firmy, aby dowiedzieć się więcej informacji na temat kwalifikacji pracownika. Z pewnością, jeśli rekruter zorientuje się, że informacje zostały zamieszczone nieprawidłowo, nie będzie to dobrze świadczyć o kandydacie i może on nie otrzymać pracy.

Należy zatem zamieszczać wszystkie informacje oraz dane zgodnie z prawdą – nie tylko, jeśli chodzi o doświadczenie zawodowe, ale również wykształcenie czy posiadane umiejętności.

Błędy w pisaniu CV

Jeśli chcemy, aby postrzegano nas profesjonalnie oraz przede wszystkim poważnie – nie można dopuścić do sytuacji, w której umieszczamy w CV błędy, np. ortograficzne czy interpunkcyjne, dodawanie prywatnego zdjęcia czy zamieszczanie nieoficjalnego adres e-mail. Są to bardzo drobne pomyłki, ale mogą świadczyć o braku z naszej strony profesjonalizmu. W swoim CV musimy zamieścić również klauzulę o zgodzie na przetwarzanie informacji oraz prawdziwe dane kontaktowe do nas – szczególnie numer telefon. Jeśli umieścimy złe informacje, rekruter nie będzie w stanie się z nami skontaktować.

Wybór gotowych rozwiązań

W Internecie znajdziemy mnóstwo przykładowych CV na różne stanowiska. Początkowo chętnie z nich korzystają osoby, które po raz pierwszy mają do czynienia z takim dokumentem. Takie gotowe motywy są oczywiście zgodne ze wszelkimi zasadami, ale warto jednak wybierać inne formy CV niż gotowe szablony – z pewnością rekruterzy dostają dużą ilość takich samych dokumentów – wyróżnij swoje CV na tle innych kandydatów.

Ważne jest również dobrze wypełnione CV, jeśli zamierzamy ubiegać się o pracę za granicą. Musi być ono napisane niekiedy w obcym języku, dlatego dobrze jest poprosić o pomoc tłumaczy czy osoby, która zna język. Jeśli szukasz dopiero zatrudnienie za granicą, agencja pracy praca za granicą Poland WorkForce będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *