Praca tymczasowa – na czym polega?

W Internecie znajdziemy coraz więcej ofert i ogłoszeń pracy tymczasowej zarówno w kraju, jak i za granicą. Praca tymczasowa jest dosyć specyficzną formą zatrudnienia, dlatego poznaj wszystkie informacje, o których musisz wiedzieć o tym charakterze pracy. Na czym dokładnie polega zatrudnienie tymczasowe? Sprawdź wszystkie nasze wskazówki.

Jak działa agencja pracy tymczasowej?

Agencja pracy tymczasowej zatrudnia jako pracodawca odpowiedniego pracownika tymczasowego, a następnie kieruje go do właściwego pracodawcy w celu wykonywania u niego pracy lub określnych zadań. Czas, podczas którego pracownik wykonuje dane obowiązki ustalany jest z góry, między tymi trzema podmiotami. Zazwyczaj określa się go na kilka lub kilkanaście tygodni. Jednak warto pamiętać, że to właśnie formalnym pracodawcą jest agencja zatrudnienia tymczasowego. Agencja zajmuje się także wszystkimi kwestiami formalno-prawnymi, nalicza wynagrodzenia, opłaca ubezpieczenie czy odpowiada za kontakt z pracodawcą za granicą. Pracownikowi tymczasowymi przysługuje możliwości urlopu, zwolnień chorobowych czy składek na emeryturę.

Zawierana umowa

Najczęściej agencje pracy tymczasowej zatrudniają pracowników na podstawie umowy o pracę, ale co warto wiedzieć – na czas określony. W szczególnych przypadkach dopuszcza się również zawieranie umów cywilnoprawnych, czyli umowy zlecenie oraz umowy o dzieło. Praca tymczasowa jest przede wszystkim legalną formą zatrudnienia.

Jak sprawdzić wiarygodność agencji tymczasowej?

Z pewnością warto sprawdzić, czy dana agencja ma aktualny wpis w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ), gdzie możemy zobaczyć, czy działa ona w pełni legalnie. Pozwoli nam to się zabezpieczyć w razie niespodziewanych sytuacji. Warto pamiętać, że działalność agencji pracy tymczasowej regulowana jest przez kilka aktów prawnych, a taka forma zatrudnienia jest szczególna i aby działać musi spełnić również kilka ważnych aspektów, np. niezaleganie z opłatami składek, czy nie być podmiotem karanym.

Gdy zamierzamy podjąć się współpracy z agencją pracy tymczasowej, wystarczy sprawdzić, czy figuruje w rejestrze online – kraz.praca.gov.pl.

Oferty pracy tymczasowej

Ofert zatrudnienia tymczasowej można szukać przede wszystkim w Internecie. Tam na bieżąco aktualizowane są listy oraz baza ogłoszeń o pracę w Polsce oraz za granicą. Warto również przeglądać strony samych agencji tymczasowej, które często prowadzą swoje własne bazy ogłoszeń. Można także zostawić swoje CV w agencji lub nawiązać z nimi współpracę, gdy zależy nam na szybkim zatrudnieniu.

 

 

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *