Praca w Belgii – ile możesz zarobić?

Zarobki w Belgii nie należą do najwyższych w Europie, ale i tak można liczyć na dużo lepsze wynagrodzenie niż w naszym kraju. Nic dziwnego zatem, że staje się to bardzo atrakcyjny kierunek emigracji zaraz po Holandii czy Niemczech. Zastanawiasz się, czy znajdziesz w Belgii zatrudnienie bez znajomości języka? Wielu pracodawców szuka przede wszystkim fachowców oraz osób z odpowiednimi umiejętności, nawet bez języka! Jest on mile widziany, ale nie obowiązkowy. Na jakie zarobki możesz liczyć, udając się do Belgii? Sprawdź, czytając nasz poniższy artykuł.

Według Urzędu Statystycznego w 2017 w Belgii przebywało ponad 50 tysięcy Polaków. W porównaniu z Wielką Brytanią (prawie 800 tysięcy) i Niemcami (ponad 700 tysięcy) jest to oczywiście mało, ale dzięki temu mamy szansę na dużo lepsze zatrudnienie.

Praca w Belgii a znajomość języka

W Belgii właściwie nie ma określonego jednego języka, którym posługuje się każdy. Wszystko zależy tak naprawdę od regionu. W tym kraju mówię się po francusku, angielsku, niemiecku oraz przede wszystkim po niderlandzku (najczęściej po flamandzku). Jednak większość Belgów nie ma problemów z posługiwaniem się przede wszystkim angielskim. Większa jednak liczba ludzi zna bardziej niemiecki. Mimo to mamy duże szanse, aby znaleźć pracę bez znajomości języka. Praca Belgia czeka na każdego, kto tylko posiada określone umiejętności oraz chęć zdobycia nowego doświadczenia i wykorzystywaniu obecnego, już wcześniej nabytego. Polacy w branży budowlanej (zbrojarze, operatorzy maszyn, cieśle czy murarze) nie muszą martwić się językiem. Znajomość języka nie jest również wymagana u hydraulików, ogrodników, pracowników fizycznych czy elektryków.

Praca w Belgii – płaca minimalna

Od stycznia 2019 w Belgii obowiązuje płaca minimalna w wysokości 1 593,81 euro, ale nie jest to regulowanie ustawowo. Minimalną płacę ustala Federalna Publiczna Służba ds. Zatrudnienia, Pracy i Dialogu Społecznego na podstawie ustaleń zakładów pracy. Co ciekawe, płaca minimalna w Belgii jest wyższa niż w Niemczech (tam 1 557,00 euro) i nieco niższa niż w Holandii (1 635,60 euro).

Średnie zarobki w Belgii w 2019 wynoszą około 2 170 euro, co jest wysokim wynikiem w stosunku do innych krajów Unii Europejskiej. Dokładne zarobki są oczywiście uzależnione od rodzaju wykonywanej pracy oraz doświadczenia i posiadanych umiejętności.

Gdzie szukać pracy w Belgii?

Przede wszystkim pracę w Belgii znajdziesz za pomocą Internetu, gdzie czeka na Ciebie duża ilość ogłoszeń o pracę z wielu branż oraz zawodów. Bez problemu znajdziesz interesującą Cię ofertę. Wiele portali i serwisów internetowych specjalizuje się tylko w zatrudnieniu zagranicznym i z pewnością możesz znaleźć tam rzetelne i wiarygodne informacje. Ponadto na bieżąco aktualizują bazę ogłoszeń, wstawiając praktycznie codzienne nowe oferty – również z Belgii. Pracę możesz również znaleźć za pomocą agencji zatrudnienia oraz agencji pracy tymczasowej.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *