Praca za granicą – jak wybrać najlepszy kierunek wyjazdu?

Mimo tego, że w Polsce rynek pracy mocno się zmienił i jednocześnie poprawił, to nadal wiele osób podejmuje się zatrudnienia za granicą. Zdecydowanie przekonuje ich do tego wynagrodzenie oraz warunki życia. Jednak nie łatwo jest znaleźć odpowiedni kierunek na wyjazd. Ciebie również to dotyczy? Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę podczas szukania kraju, w którym moglibyśmy pracować.

Wynagrodzenie a koszty życia

Do wyjazdu za granicę najczęściej skłaniają nas wyższe zarobki, możliwość pracy dorywczej, płatnych nadgodzin oraz dodatków benefitów. Niekiedy podczas szukania pracy zwracamy uwagę na jakość i warunki życia w danym kraju. Jednak gdy zauważymy ogłoszenia związane z zatrudnieniem z wysoką pensją, dokładnie je przeanalizujmy. W wielu krajach są różne zasady odnośnie wynagrodzenia. Niekiedy ważny jest wiek pracownika oraz wykształcenie. Nie we wszystkich krajach spotkamy się z minimalnym wynagrodzeniem jak w Polsce.

Nie możemy również zagranicznej pensji porównywać i przekładać na polskie złotówki. W wielu miejscach koszt życia jest dosyć spory, gdzie nie zawsze udaje nam się odłożyć odpowiednią kwotę co miesiąc. Możemy zarobić dużo więcej niż w Polsce, ale pamiętajmy o kosztach dnia codziennego.

Znajomość języka obcego

Chcąc wyjechać za granicę, często zastanawiamy się, czy znajomość języka będzie dla nas korzystna. Wiele ogłoszeń o pracę w swoich wymaganiach nie zamieszcza tego wymogu, dlatego mamy szansę na zatrudnienie bez języka. Musimy pamiętać, że z czasem i tak będziemy w stanie się go nauczyć, dzięki przebywaniu w danym kraju. Nie zawsze musimy znać również język w zaawansowanym stopniu. Wystarczy niekiedy poziom komunikatywny albo zupełnie inny np. angielski, którym posługują się ludzie praktycznie na całym świecie. Podczas szukania ogłoszeń, natkniemy się na oferty pracy Francja bez znajomości języka, co jest niewątpliwie atutem, jeśli zastanawiasz się nad tym kierunkiem. Ogłoszenia bez wymaganego języka znajdziemy, przeglądając oferty w Czechach, krajach południowych, Holandii czy Niemczech. Pamiętajmy, że w momencie, gdy chcemy pracować na specjalistycznych stanowiskach, język może być koniecznością.

Oferty pracy za granicą

Bezpośrednio to, w które miejsce udamy się za pracą za granicę, decydują oferty pracy. Szukaj ich na rzetelnych portalach i serwisach, które na bieżąco podają aktualne informacje i ogłoszenia. Szukanie pracy przez Internet jest zdecydowanie łatwiejsze oraz przede wszystkim wygodne. Szczególnie gdy dana osoba jest fachowcem lub specjalistą w poszukiwanej branży, to o wiele lepiej będzie miała, decydując się na pracę za granicą. Warto dowiedzieć się, w których krajach poszukiwany jest Twój zawód lub dziedzina, w której się specjalizujesz i tak sprawdzaj oferty zatrudnienia. Zwróć uwagę na wynagrodzenie na takim samym lub podobnym stanowisku, ale w innych krajach, a także wymagania dotyczące języka. Podczas przeglądania ofert powinieneś odpowiednio je przeanalizować także pod kątem benefitów i dodatkowych udogodnień dla pracowników.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.