Szukasz pracy za granicą? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę

Znalezienie pracy za granicą to nie lada wyzwanie. Wszystko zależy od tego, na jaką ofertę trafimy oraz z jakim pracodawcą się spotkamy. Warto przed wyjazdem dowiedzieć się wszystkiego o swoim nowym miejscu pracy. Szczególnie gdy podejmujemy się zatrudnienia za granicą po raz pierwszy. Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę, szukając pracy za granicą.

Warunki umowy i tryb pracy

Podejmując pracę za granicą, musisz zorientować się, czy oferowane stanowisko zapewnia odpowiednią ilość godzin w tygodniu. Wiele firm szuka pracowników wyłącznie np. na sezon lub gotowych do pracy na telefon i w określonych godzinach i dniach. W dodatku istotną kwestią jest umowa. Niektóre kraje proponują umowę o pracę zawartą w sposób ustny. Jednak by mieć pewność co do legalności, poproś pracodawcę o wystawienie dokumentu w formie pisemnej. W przypadku braku znajomości języka poproś o polską wersję lub skonsultuj się z tłumaczem. Dowiedz się, czy przysługuję Ci benefity pracownicze oraz, czy należy Ci się urlop i po jakim stażu pracy.

Wynagrodzenie – najważniejsze informacje

Często to właśnie wysoki zarobek przyciąga nas do podjęcia pracy za granicą. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że musimy odpowiednio się zastanowić, czy podana wysokość wynagrodzenia jest odpowiednia oraz w jaki sposób wyliczana zostaje nasza wypłata. Zwróćmy uwagę na to, czy kwota oferowana jest w wartości brutto, czy netto, a także czy przysługują nam diety. Jeśli zależy Ci na dodatkowym zarobku, z pewnością informacja o płatnych nadgodzinach będzie istotna. Dowiedz się również, jaka jest norma praca, a więc ile w tygodniu będziesz pracować oraz w jakie dni. Wynagrodzenie to także różna forma wypłaty. Dopytaj, czy dostaniesz pieniądze po tygodniu (tygodniówka) czy dopiero po miesiącu.

Pracodawca

Warto odpowiednio sprawdzić pracodawcę, jeśli interesuje nam konkretna oferta pracy. Przypadku polskiej agencji pracy, wszystkie informacje znajdziemy w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Należy wpisać nazwę lub adres firmy i dowiemy się, czy została wpisana do rejestru. Jednak, jeśli polska firma będzie tylko delegować pracowników do pracy za granicą, to wystarczy, że w wyszukiwarce internetowej wpiszemy jej NIP, a możemy sprawdzić jej status KRS.

Jednak w przypadku firm z innych krajów nie zawsze łatwa jest ich weryfikacja. Dlatego najlepiej podejmować się zatrudnienia z pomocą rzetelnych portali, gdzie uzyskamy pełną informację o pracodawcy oraz samej pracy. Obecnie wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę, obierając kierunki Skandynawskie, Niemcy, kraje południowe (Cypr, Hiszpania), czy Wielką Brytanię. Dlatego z pomocą przychodzą nam oferty pracy Anglia w serwisie pracujwunii.pl, gdzie mamy wiele informacji o zatrudnieniu w kraju, gdzie w dalszym ciągu Polacy chętnie się wybierają.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.