Jak działa agencja pracy tymczasowej?

Bardzo często pojawiają się pytania o działanie agencji pracy tymczasowej. Niektórzy twierdzą, że zatrudnianie pracowników tymczasowych może być receptą, na zapotrzebowanie na pracowników, w wyniku sezonowości konkretnej branży. Jeżeli jesteś pracodawcą, to odpowiemy na pytanie, co zyskujesz podejmując współpracę z agencją pracy tymczasowej.

Co to jest praca tymczasowa?

Jest to, jak sama nazwa wskazuje – praca wykonywana przez określony czas. Jedyne, co wyróżnia ją spośród umów na czas określony, to fakt, że jest zawierana pomiędzy trzema podmiotami: agencją pracy tymczasowej, pracownika tymczasowego i pracodawcy. Działa to mniej więcej tak, że dla pracownika tymczasowego to agencja jest bezpośrednim pracodawcą, a ta z kolei wykonuje usługę dla konkretnej firmy. Ma to wówczas trójstronny charakter.

Jak działa współpraca z agencją?

Bardzo często, to agencja występuje z propozycją współpracy. Pracownicy obserwują dokładnie rynek pracy i posiadają wiedzę na temat przeróżnych zawodów. Dzięki temu wiedzą, które branże cechują się sezonowością i kiedy jest większe zapotrzebowanie na pracowników.

Jeżeli Ty, czyli pracodawca, zdecydowałeś się na współpracę z agencją, to kolejnym krokiem będzie tak zwana diagnoza wyzwań. Polega to na precyzyjnym „wywiadzie”, podczas którego agencja pracy określa dokładne zapotrzebowanie na pracowników w Twojej firmie oraz wymagane kompetencje. To bardzo istotny aspekt, zwłaszcza, że agencje posiadają własne bazy danych, dzięki czemu rekrutacja na dane stanowisko przebiegnie o wiele szybciej.

Zatrudnianie pracowników

Wszystkie aspekty związane z zatrudnieniem pracownika, którymi de facto powinni zajmować się pracodawcy – stają się obowiązkiem agencji. Są to:

  • skierowanie na badanie do lekarza medycyny pracy,
  • niekiedy przygotowanie szkolenia BHP,
  • zaplanowanie grafików pracy,
  • agencja może np. dowozić Twoich pracowników, zwłaszcza jeżeli pochodzą z innego kraju,
  • wystawienie świadectwa pracy,
  • rozliczenie PIT Twoich pracowników,

Jak wybrać dobrą agencję pracy

Dobra agencja pracy to taka, która już od pierwszej rozmowy wykazuje się profesjonalizmem i odpowiedzialnością. Posiada bogatą ofertę, spośród której możesz wybrać najbardziej odpowiednie dla Ciebie warunki umowy.

Co ciekawe, agencja pracy Europa.jobs (dawniej pracujwunii.pl) posiada na swojej stronie możliwość darmowego ogłoszenia! Przez trzy dni, na stronie głównej będzie widniało wyróżnione ogłoszenie, że poszukujesz pracowników. Nie musisz nawet zawierać umowy z agencją pracy, a możesz ułatwić sobie ZA DARMO proces szukania kandydatów do pracy w Twojej firmie.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *