Dlaczego firmy zatrudniają przez agencję pracy?

Zwykło się uważać, że kiedy dane przedsiębiorstwo, lub stanowisko pracy jest prowadzone przez agencję pośrednictwa pracy – mamy wątpliwości czy warto nam na nie aplikować. Boimy się, że zostaniemy oszukani, albo nasza wypłata będzie mniejsza, niż współpracowników zatrudnionych bezpośrednio przez właściciela firmy. Niestety, często po prostu nie rozumiemy dlaczego dana firma, jest zmuszona do korzystania z usług agencji. Postaram się dziś odpowiedzieć na pytanie, czy warto aplikować na takie stanowisko i na czym polega ta współpraca.

Rodzaje agencji pośrednictwa pracy

Mogłeś nie wiedzieć, że agencja pracy dzieli się na różne typy, które funkcjonują na rynku. Warto wiedzieć, czym się zajmują, żeby móc odróżnić rodzaj oferowanych przez nie usług, bo może mieć to wpływ na nasze zatrudnienie. Agencje pracy dzielą się na:

  • Agencje pośrednictwa pracy – do ich obowiązków należy rekrutacja pracowników polskich, do film znajdujących się na terenie Polski, jak i za granicą.
  • Agencje headhunterskie – agencja poszukuje pracowników na własną rękę. Przeważnie są to specjaliści w swojej dziedzinie, których zatrudnia się na dobrze płatne stanowiska.
  • Agencje doradztwa zawodowego – nie szuka pracy, a jedynie wskazuje możliwe ścieżki kariery i możliwości rozwoju osobistego.
  • Agencje pracy tymczasowej – proponują zatrudnienie na czas określony – tymczasowy.

Dlaczego firmy tak chętnie korzystają z usług agencji pracy?

Wydaje się nam, że o wiele prościej byłoby prowadzić rekrutację na własną rękę, niż głowić się w poszukiwanie agencji, załatwiać wszystkie formalności określające współpracę itp. Wszystko zależy od rodzaju przedsiębiorstwa i branży, którą się specjalizuję.

Krajowe agencje pracy, czyli te, które zatrudniają na terenie Polski oferują swoje usługi najczęściej małym przedsiębiorstwom. Firmy te najczęściej po prostu nie mają działów zarządzania zasobami ludzkimi, więc tak profesjonalnie przeprowadzona rekrutacja jest dla nich dużym ułatwieniem. Przede wszystkim wiedzą, że zatrudnieniem zajmują się profesjonaliści, po drugie to dla nich oszczędność czasu.

Firmy zagraniczne korzystają z agencji pracy ponieważ pomagają załatwić mnóstwo spraw formalnych. Zagraniczny przedsiębiorstwa z reguły nie wie jak wygląda rynek pracy w danym kraju, nie jest w stanie przeprowadzić rekrutacji czy nawet – udostępnić ogłoszenia, że kogoś poszukuje.

Co daje agencja pracy?

Agencje pracy, jak już zostało wspomniane najczęściej załatwiają wszystkie formalności. Mało tego, w dużych przedsiębiorstwach pracodawcy najczęściej nie mają możliwości bezpośredniej koordynacji pracowników. W przypadku branży nastawionej na sezonowe zatrudnianie pracowników, sam dział HR mógłby sobie nawet nie poradzić z rekrutacją, gdyż nierzadko wiążę się to z zatrudnieniem nawet kilkuset osób jednocześnie.

Platforma agencji pracy, taka jak np. Europa.jobs (dawniej pracujwunii.pl) nie tylko znajdzie pracownika, ale również przeprowadzi rekrutację, skieruje na odpowiednie badania, często zapewni transport pracownika i nocleg oraz przetłumaczy dokumenty. Jak widzisz, to wiele korzyści, jak i również możliwość pozbycia się nadmiaru stresu. W Europa.jobs dzieje się to wszystko drogą Internetową, więc można załatwić te kwestie nie wychodząc z domu czy biura.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *