Pierwsza praca za granicą – co warto wiedzieć?

Chcesz pracować za granicą, ale nie wiesz, od czego zacząć? Znaleźć dla siebie odpowiednią ofertę pracy i planujesz wyjechać poza granice kraju? W poniższym artykule podpowiemy Ci, co warto wiedzieć oraz wspomnimy również o informacjach, którymi warto się kierować podczas szukania zatrudnienia za granicą.

Dokumenty potrzebne do pracy

Przede wszystkim podczas wyjazdu za granicę musisz wziąć ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty, które potwierdzą naszą tożsamość – szczególnie dowód osobisty oraz paszport. Należy mieć ze sobą również wszelkie dokumenty, które będą nam potrzebne do zawarcia umowy lub rozpoczęcia pracy za granicą. Dobrze przed wyjazdem dowiedzieć się, jakie dokumenty będą nam rzeczywiście potrzebne. Zazwyczaj są to świadectwa pracy, kopie CV czy certyfikatów, które potwierdzają ukończenie danego szkolenia lub kursu. Niezbędna okazać się mogą także dokumenty, które będą świadczyć o umiejętnościach związanych z np. obsługą maszyn czy znajomością programów komputerowych. Istotne mogą okazać się dyplomy, które potwierdzą naszą znajomość danych języków obcych.

Przed wyjazdem warto również zwrócić uwagę oraz dowiedzieć się o wszystkich warunkach zatrudnienia. To bardzo istotne z punktu widzenia pracownika, aby się zabezpieczyć i być pewnym swojego zatrudnienia – w pełni legalnego z punktu widzenia prawa. Należy dowiedzieć się również, jak będą wyglądać nasze pierwsze dni w pracy, czy potrzebuje jakieś badania lekarskie oraz, czy zostaną nam zapewnione szkolenia. Warto również poznać warunki związane z godzinami nadliczbowymi oraz płatnym urlopem.

Zakwaterowanie na miejscu

Niekiedy zagraniczni pracodawcy pomagają nam znaleźć zakwaterowanie lub posiadają swoje obiekty, które przeznaczają na miejsce zamieszkania dla pracowników. Dlatego umożliwia nam to łatwiejsze znalezienie mieszkania lub pokoju. Warto jednak upewnić się przed wyjazdem, co będziemy mieć na miejscu. Pozwala to na zaoszczędzenie miejsca w bagażu na rzeczy lub przedmioty, które będziemy mieć już na miejscu. Dowiedz się przede wszystkim, jaki jest koszt związany z zakwaterowaniem oraz wszelkimi opłatami. Sprawdź również odległość miejsca zakwaterowania do miejsca pracy oraz jak jest zorganizowany – dojazdy grupowe lub indywidualne (oraz kto ponosi za nie opłaty).

Wynagrodzenie

Kwestie związane z wynagrodzeniem są praktycznie najważniejsze dla nas. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób otrzymamy wypłatę – tygodniowo czy miesięcznie oraz sprawdźmy, czy dostaniemy pieniądze „do ręki” czy przelewem. Ponadto w umowie muszą być zawarte wszystkie kwestie związane z wynagrodzeniem.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie znaleźć dla siebie odpowiednią pracę, warto przeglądać oferty pracy Czechach. Nasi południowi sąsiedzi mają do zaoferowania duża ilość wakatów w różnych branżach.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.