Wyjeżdżasz za granicę do pracy? Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę

Praca za granicą umożliwia nie tylko zdobycie odpowiedniego doświadczenia zawodowego oraz ważnych kwalifikacji. Zatrudnienie poza granicami kraju wiążę się również z lepszymi warunkami finansowymi, dzięki czemu możemy nieco zaoszczędzić, a dodatkowo nauczyć się języka i pozwolić sobie na lepsze warunki życia. Sprawdź, na co należy wziąć pod uwagę, wyjeżdżając do pracy za granicą.

Warunki pracy za granicą

Warunki zatrudnienia za granicą uzależnione są kraju, do którego wyjeżdżamy, chcemy pracować i mieszkać. Należy rozważyć przede wszystkim następujące kwestie:

  • Możliwość pracy w godzinach nadliczbowych – dokładną ilość w miesiącu oraz stawki za dane godziny.
  • Benefity pracownicze – czy przysługują nam dodatkowe profity w postaci zakwaterowania, transportu do pracy i z pracy lub wyżywienia w trakcie pracy.
  • Urlop – warto dowiedzieć się, czy przysługuje nam urlop oraz w jakim wymiarze.
  • Wynagrodzenie – czy otrzymamy wypłatę „do ręki”, a może na konto bankowe przelewem? Czy wynagrodzenie otrzymamy jako „tygodniówki” czy dopiero po miesiącu?
  • Tygodniowy wymiar pracy – ile dni oraz godzin przepracujemy w ciągu tygodnia oraz czy podczas pracy należą nam się odpowiednie przerwy.

To tylko kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę. Należy odpowiednio zapoznać się z danymi ofertami pracy oraz uzgodnić wszystko z pracodawcą lub przełożonym jeszcze, będąc w Polsce.

Wynagrodzenie oraz koszty życia za granicą

Należy pamiętać, że kwestie wynagrodzenia w danym kraju oraz branży wygląda zupełnie inaczej. Warto zwrócić uwagę na stawki minimalne oraz wynagrodzenie po odliczeniu odpowiednich składek i podatków. Nie powinniśmy również zapominać o tym, że koszty życia w danym kraju różnią się i są niekiedy dużo wyższe niż w Polsce. Musimy zazwyczaj płacić więcej za jedzenie, środki transportu, zakwaterowanie czy inne usługi. Dlatego, gdy wyjeżdżamy za granicą należy dokładnie zaplanować wydatki oraz wziąć pod uwagę wynagrodzenie „na rękę” i przeliczyć koszty utrzymania. Wynagrodzenie uzależnione jest także od tego, na jaki pobyt się decydujesz – krótki, dłuższy, tymczasowy, czy sezonowy.

Jak szukać zatrudnienia? Oferty pracy za granicą

Z pewnością zatrudnienie za granicą wiążę się z lepszymi zarobkami oraz możliwością zawodowego rozwoju, gdzie łatwo zdobędziemy doświadczenie i kwalifikacje. Ponadto możemy uczyć się języka, dzięki czemu poznajemy również nowych ludzi i nawiązuje kontakty zarówno prywatne, jak i zawodowe. W znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia może nam pomóc przede wszystkim Internet, gdzie znajdziemy wiele serwisów oraz portali ogłoszeniowych z ofertami zatrudnienia. Dlatego oferty pracy europa.jobs to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy znaleźć zatrudnienie w danej branży oraz kraju. Możemy znaleźć pracę nie tylko na dłuższy czas, ale również krótszy czy sezonowy. Niektórzy szukają również pracy za pomocą agencji pracy, która ułatwia dokonanie formalności oraz odpowiada za kontakt z pracodawcą.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *