Praca w Czechach w pigułce

Czechy jest to kraj, który chętnie wybierają Polacy ze względu na wiele udogodnień oraz możliwość lepszych warunków pracy. Do niedawna nie był to popularny kierunek emigracyjny, a duża ilość osób nie brała pod uwagę możliwości zatrudnienia w Czechach. Można jednak liczyć się z korzyściami, gdy będziemy chcieli podjąć się zatrudnienia w tym kraju. Sprawdź, co warto wiedzieć o pracy w Czechach.

Niskie bezrobocie

Przede wszystkim Czechy mogą pochwalić się najniższym bezrobociem w Europie, które wynosi zaledwie 1,9%. To informacja, która mówi, że można znaleźć zatrudnienie w tym kraju i to na naprawdę dobrych warunkach. Ponadto mamy możliwość rozwijać się, będąc niedaleko ojczystego kraju. Mimo tak niskiego bezrobocia zagraniczni pracodawcy nadal narzekają na brak odpowiednich ludzi do pracy, co skutkuje wieloma wolnymi stanowiskami.

Czas pracy

W Czechach maksymalny czas pracy w ciągu tygodnia wynosi 40 godzin i podzielony jest jak w Polsce – 5 dni po 8 godzin dziennie bez wliczenia w to przerwy obiadowej. Ograniczenia pojawiają się dopiero wśród osób małoletnich, które nie ukończyły 16 lat, a chcą podjąć pracę. Nie mogą one pracować więcej niż 30 godzin tygodniowo.

Z pewnością ważną kwestią są nadgodziny. Ich czas nie może przekroczyć 8 godzin tygodniowo oraz 150 godzin w roku. Jednak kwestie nadgodzin ustalane są często indywidualnie z pracodawcą.

Płaca

Wynagrodzenie w Czechach uzależnione jest przede wszystkim od zawodu, stanowiska oraz branży. Z pewnością możemy liczyć na o wiele wyższe średnie zarobki. Szczególnie w sektorach produkcyjnych, przemysłowych i motoryzacyjnych ze względu na dużą ilość koncernów samochodowych. Jednak koszty utrzymania są jednak nieco niższe, a także nie wydamy dużej ilości na żywność, ponieważ większość pracodawców opłaca posiłki obiadowe swoim pracownikom.

Urlop

Każdemu pracownikowi przysługuje oczywiście urlop wypoczynkowy. Jest to coroczna, nieprzerwana i płatna przerwa w wykonywaniu zawodu. Czeskie prawo przewiduje urlop o długości od 4 do 8 tygodni – uzależnione jest to od wykonywania danego zawodu. Ponadto w przypadku, gdy pracownik nie przepracował jeszcze całego roku, urlop należy mu się proporcjonalnie 1/12 za każdy miesiąc.

Oferty pracy

W Czechach bez problemu znajdziemy zatrudnienie w sektorze budowlanym, produkcyjnym, przemysłowym, motoryzacyjnym oraz logistycznym. Brakuje również pracowników fizycznych oraz specjalistów, którzy mogliby pochwalić się odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem. Polecamy zatem przeglądać dokładnie Czechy – oferty pracy, aby znaleźć zatrudnienie, które dopasowane jest do naszych preferencji.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.