Praca za granicą bez języka – czy to możliwe?

Wyjazd do pracy za granicę, zwłaszcza kiedy nie znamy języka kraju, do którego się wybieramy, może być stresujący. Obawiamy się tego, że nie dogadamy się z pracodawcą czy współpracownikami a przez to – nie wykonamy poprawnie swoich zadań. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, praca za granicą bez znajomości języka była trudniejsza. Obecnie, w dobie globalizacji ta sytuacja znacznie się poprawiła.  

Jaka praca bez języka?

W takiej sytuacji niezwykle pomocne są agencje pracy. Nie tylko zweryfikują za nas potencjalnego pracodawcę, ale również zajmą się formalnościami, które mogą sprawiać problem. Jeżeli dopiero zaczynasz pracę za granicą i nie masz konkretnego celu a zwłaszcza – nie znasz języka, polecamy proste prace sezonowe. Perfekcyjna znajomość języka wśród pracowników jest znikoma. Wystarczy tylko obserwować osobę, tłumaczącą Ci konkretne zadanie i wykonywać je możliwie jak najlepiej. Prace przy zbiorach owoców lub warzyw, pokojówki czy pracownicy taśmy produkcyjnej to zawody, które nie wymagają znajomości języka. Koordynatorzy są przyzwyczajeni do towarzystwa osób nie znających języka, dlatego dbają by przekazywać nieskomplikowane komunikaty.

Dobra wiadomość jest taka, że jeżeli Twoje kwalifikacje pozwalają Ci na prace w bardziej wymagających zawodach typu spawacz, operator maszyny czy pracownik budowlany – również nie musisz się obawiać. Sytuacja jest podobna. Warto powtórzyć jednak podstawowe zwroty, których można się spodziewać w zakładzie pracy uniknąć niefortunnych sytuacji. Tak czy inaczej, znajomość języka nie jest wymagana. Obsługa maszyn w większości krajów jest taka sama, więc mając nawet minimalne doświadczenie z pewnością dasz sobie radę. Umiejętność czytania rysunków technicznych często jest ważniejsza niż sam język obcy.

Nauka za granicą

Na szczęście, wystarczy odrobina samozaparcia i silnej woli, aby w krótkim czasie przyswoić język na podstawowym poziomie. Są liczne przypadki, w których ludzie w ten sposób zaczynali swoją przygodę z językiem obcym – właśnie jadąc do pracy za granicę. Takie sytuacje „wymuszają” na Tobie zapamiętywanie konkretnych zwrotów i słownictwa, niektórych rzeczy uczysz się nieświadomie poprzez codzienną praktykę. Prędzej czy później odważysz się rozmawiać z obcokrajowcami i coraz łatwiej przyjdzie Ci załatwianie spraw w banku czy w urzędzie.

Znajomość języka na początku przygody z pracą za granicą nie jest wymagana. Liczą się umiejętności i kompetencje, a przy mniej wymagających pracach jak sadownictwo czy produkcja – zapał do pracy. Tysiące Polaków rocznie decyduje się na taki wyjazd, by w krótkim czasie zarobić znacznie więcej niż oferuje polski rynek. Jeżeli jednak planujesz przedłużyć pobyt, chcesz przenieść się z rodziną lub założyć ją w obcym kraju – prędzej czy później znajomość języka będzie konieczna. Nie tylko ułatwi Ci codzienne funkcjonowanie, ale również zapewni komfort i swobodę. Praca za granicą Poland WorkForce pomoże Ci na początku w załatwieniu formalności. Jednak polecamy aby spróbować później chociaż trochę otworzyć się na obcy język.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.