Praca tymczasowa – co to takiego?

Popularność agencji pracy rośnie, wraz z zapotrzebowaniem na specjalistów, zarówno na polskim rynku, jak i za granicą. W Internecie wciąż natrafiamy na pytania dotyczące współpracy z agencją pracy, dlatego postanowiliśmy zebrać wszystkie informacje na ten temat w jednym artykule. Mamy nadzieję, że w ten sposób wszelkie wątpliwości związane z pracą tymczasową zostaną rozwiane.

Jak działa agencja pracy tymczasowej?

Zastanawiasz się czym jest praca tymczasowa? Działanie agencji pracy tymczasowej opiera się na znalezieniu i dostarczeniu pracowników do pracodawcy, z którym zawarła współpracę. Agencja przejmuje również obowiązki związane z zatrudnieniem, takie jak załatwienie wszelkich spraw formalnych i przygotowanie pracownika do pracy.

Agencja pracy tymczasowej jest więc dla pracownika formalnym pracodawcą i oddelegowuje go do pracy w firmie swojego klienta, który w tym momencie staje się tzw. pracodawcą użytkownikiem. To nic innego jak trójstronna umowa, której wszystkie ustalenia dotyczą trzech stron umowy: agencji, pracodawcy użytkownika (czyli klienta) i pracownika.

Agencja pracy tymczasowej skupia się głównie wokół dwóch aspektów:

  • rekrutuje i poszukuje kandydatów do pracy – w imieniu swojego klienta zajmuje się poszukiwaniem kandydatów na wybrane stanowiska. Korzysta w tym celu z własnych baz danych, portali ogłoszeniowych, forów dyskusyjnych czy mediów społecznościowych. Dzięki takim możliwościom może w krótkim czasie pozyskać pracowników, gotowych do zatrudnienia.
  • obsługuje pracowników w trakcie ich zatrudnienia – chodzi tu głównie o to, że do zadań agencji należy również skierowanie przyszłych pracowników na odpowiednie badania, przygotowuje wszelkie dokumenty i umowę, a w dalszym etapie również nalicza i wypłaca pracownikowi wynagrodzenie, rozlicza urlop czy wystawia świadectwo pracy.

Jak wygląda współpraca z agencją pracy tymczasowej?

  1. Klient zgłasza się do agencji z zapytaniem ofertowym.
  2. Agencja przygotowuje ofertę, analizuje zapytanie i ustala wysokość marży.
  3. Po akceptacji warunków, następuje podpisanie umowy.
  4. Agencja poszukuje kandydatów i wybrane CV przekazuje klientowi
  5. Klient wybiera kandydatów – agencja kieruje ich na badania i następnie podpisuje z nimi umowę.

Marża agencji pracy tymczasowej

Marża agencji pracy tymczasowej to:

  • koszt pozyskania i zatrudnienia kandydatów,
  • pełną obsługę administracyjno-kadrową,
  • opiekę konsultanta nad zatrudnionymi podczas trwania współpracy,
  • koszty poszukiwania nowych pracowników w sytuacjach awaryjnych.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *