Praca za granicą szansą dla młodych osób

Decyzja o wyjeździe za granicę nie należy do najłatwiejszych i coraz częściej na takie rozwiązanie decydują się osoby młode, które nie mają odpowiedniego doświadczenia oraz kwalifikacji. Podjęcie zatrudnienia za granicą musi być zatem dobrze przemyślane. Jednak bez wątpienia jest to szansa dla młodych osób, które nie mają odpowiedniego doświadczenia.

Kto decyduje się na wyjazd za granicę?

Najczęściej za granicę wyjeżdżają osoby w wieku 23-35 lat, gdzie dla młodych osób to zazwyczaj podejmowanie pracy tymczasowej lub sezonowej. Wielu studentów podejmuje zatrudnienie na dany okres, aby dorobić sobie w trakcie przerwy od szkoły. Wyjazd na stałe to raczej alternatywa dla dojrzałych osób, które po wielu latach nie znalazły satysfakcjonującego ich zatrudnienia w Polsce lub chcą spróbować czegoś zupełnie nowego. Praca za granicą umożliwia przede wszystkim znacznie większe zarobki, co sprawia, że możemy pracować na lepszych warunkach oraz otrzymać wysokie wynagrodzenie.

Osoby, które chcą podjąć pracę za granicą, wyjeżdżają najczęściej do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgi czy popularnych ostatnio – krajów skandynawskich.

Co warto wiedzieć, zanim wyjedziesz za granicę

  • Nie wyjeżdżaj w ciemno – zdecydowanie lepiej jeszcze w Polsce znaleźć sobie zatrudnienie, aby nie martwić się, że coś mogłoby pójść nie tak. Wyjazd do pracy za granicą wiąże się z długą rozłąką z bliskimi, a na miejscu możemy mieć nieco trudniej samodzielnie znaleźć pracę.
  • Nauka języka – jeśli, wyjeżdżając do kraju, nie znasz danego języka, możesz przed wyjazdem się podszkolić, aby znać, chociaż kilkanaście zwrotów. Zdecydowanie ułatwi Ci to porozumiewanie się z innymi.
  • Zabierz ze sobą potrzebne dokumenty – mowa o wszystkim dokumentach tożsamości, karcie EKUZ (jeśli wyjeżdżasz do kraju UE), a także dokumenty związane z Twoim miejscem pracy, np. świadectwa pracy, kwalifikacje czy certyfikaty. Zabierz ze sobą również oszczędności na czarną godzinę.
  • Zakwaterowanie i transport – przed wyjazdem dobrze jest załatwić sobie zakwaterowanie w danym miejscu, aby nie szukać miejsca noclegowe dopiero w kraju. Podpytaj pracodawcę również o transport do i z pracy.

Jak znaleźć pracę za granicą?

Najszybszym sposobem na znalezienie pracy jest szukanie jej z pomocą agencji pracy tymczasowej. Odpowiada ona za kontakt z pracodawcą, płaci wynagrodzenie, odprowadza składki społeczne, ale przede wszystkim odpowiedzialna jest za wszystkie kwestie formalno-prawne. Posiada również niezbędną bazę ogłoszeń, dlatego jest duża szansa na znalezienie lepsze pracy związanej z naszymi zainteresowaniami, kwalifikacjami czy doświadczeniem.

Niektórzy również decydują się na szukanie pracy za pomocą portali i serwisów ogłoszeniowych, gdzie mamy do czynienia z bazą ofert pracy.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *