Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem pracy we Francji?

Francja ze względu na bardzo dobre warunki pracy przyciąga chętnych, jednak nie cieszy się popularnością wśród Polaków. Decydując się na pracę we Francji, warto poznać najbardziej podstawowe informacje o warunkach w niej panujących. Część z nich różni się od pracy w Polsce i może pozytywnie zaskoczyć lub zniechęcić do wyjazdu do tego właśnie kraju.

Warunki pracy

Praca we Francji cechuje się tygodniowym czasem prace w wymiarze 35 godzin. W wielu miejscach, takich jak budowy, produkcje maksymalny czas spędzony w pracy wynosi 39 godzin tygodniowo. Każda godzina więcej w pracy jest traktowana jako nadgodziny, co równa się z dodatkowym, większym wynagrodzeniem. Nadgodziny są płatne 125% podstawowego wynagrodzenia przez pierwszy 8 godzin. Później stawka wzrasta do 150% podstawowej pensji.

W każdej pracy, po pewnym czasie należy nam się urlop. We Francji jest to 2,5 dnia za każdy miesiąc, co po przeliczeniu na cały rok daje okrągłe 30 dni urlopu. Oprócz tego każdy pracodawca ma obowiązek ustalić minimum 6-miesięczny termin, zawierający w sobie okres od 1 maja do 31 października, w którym pracownicy zobowiązani są do urlopu wypoczynkowego, nie krótszego niż 2 tygodnie.

Każdej kobiecie, która zajdzie w ciąże podczas odbywania pracy we Francji, przysługuje również urlop macierzyński z tego tytułu. Urlop macierzyński przypada nie wcześniej niż 6 tygodni przed porodem oraz nie może trwać dłużej niż do 10 tygodnia po porodzie.

Podatek dochodowy

Istotna kwestia, o której należy pamiętać i która okaże się zaskoczeniem to obowiązek odprowadzania podatku przez pracownika, a nie pracodawcę. Wszystkim znane przepisy w Polsce mówią, że to na pracodawcy ciąży odprowadzenie podatku. We Francji jest zupełnie na odwrót. Z odprowadzania podatku na własną rękę jesteśmy zwolnieni kiedy wyjeżdżamy do Francji za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Wtedy na agencję spada odpowiedzialność odprowadzenia naszego podatku. Podatek dochodowy we Francji wynosi 30% dochodów, jednak nie musimy go płacić kiedy nie przekroczymy kwoty wolnej od podatku ustalonej na dany rok.

Praca we Francji – podsumowanie

Francja to piękny kraj, który cieszy się również dobrymi zarobkami. Wszystkie zawarte informacje to podstawy dotyczące pracy we Francji. Czasem pojawia się również pytanie w głowie dotyczące języka francuskiego. Francuzi kochają swój język i niechętnie posługują się angielskim, nawet jeśli bardzo dobrze go znają. Warto więc nauczyć się podstaw, aby bezproblemowo zrobić zakupy czy skorzystać z komunikacji miejskiej.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.