Jak zostać w Turcji na dłużej?

Jeżeli po wizycie w Turcji zakochałeś się w tym kraju i chcesz spędzić tu nieco więcej czasu, jednak nie możesz sobie pozwolić na brak płynności finansowej – ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Opiszemy w nim co zrobić, aby zostać na dłużej w Turcji i z powodzeniem znaleźć tu zatrudnienie.

Dlaczego Turcja?

Jeśli myślisz o mieszkaniu w Turcji jak o byciu w raju, o tym, że magicznie rozwiąże to wszystkie Twoje problemy, że przecież Turcja jest takim przyjaznym krajem, gdzie panuje tu tak fascynujący slow life, że nic, tylko się tu przeprowadzać, to jesteś w błędzie. Turcja jest takim krajem jak każdy inny, ma swoje plusy i minusy.

Ale wiem, nie uwierzysz, dopóki nie spróbujesz. I dlatego też zanim spalisz wszystkie mosty, sprzedasz mieszkanie w Polsce lub wynajmiesz je na rok studentom, zanim rzucisz pracę, zanim pożegnasz się z rodziną i przyjaciółmi proponujemy Ci zamieszkać w Turcji na próbę. Na tyle, na ile pozwalają Ci możliwości i finanse. Miesiąc, dwa, trzy? To na początek idealny okres by zobaczyć, czy naprawdę Ci tu się spodoba.

Wiza w Turcji

W Turcji możesz przebywać nieprzerwanie przez 90 dni na podstawie wizy turystycznej. Możesz wjeżdżać i wyjeżdżać, ale w sumie pobyt nie może przekroczyć 90 dni. Do wyrobienia wizy nie potrzebujesz nic poza ważnym paszportem i kartą płatniczą. Jeszcze jedna uwaga: wiza jest ważna 90 dni w ciągu 180 dni, co oznacza, że jeśli chcesz pomieszkać w Turcji dłużej niż 3 miesiące musisz wyrobić sobie pozwolenie o pobyt (ikamet), nie można wtedy zrobić sobie nowej wizy.

Praca w Turcji od ręki?

Niezależnie od tego czy wjedziesz do Turcji na wizie, czy wyrobisz sobie pozwolenie na pobyt, nie możesz w Turcji legalnie pracować. To ważne, bo wielu osobom wydaje się, że mogą przyjechać do Turcji i pracować w przysłowiowej knajpie po to, by zarobić na bieżące wydatki. Niestety – nie mogą. Przynajmniej legalnie. A jeśli zdecydujesz się na pracę nielegalną – podejmujesz ryzyko deportacji, kary finansowej i wieloletniego zakazu wjazdu do Turcji. Czy zatem warto ryzykować? Zdecyduj sam.

Uwaga: jeśli jesteś freelancerem – do pracy wystarczy Ci łącze internetowe i komputer, albo masz własną firmę – to oczywiście Twoja sytuacja jest inna. Podobnie jeśli podczas 3-miesięcznego pobytu dostaniesz 1-2 zlecenia na miejscu (tłumaczenie, targi) – według prawa na potrzebę takich krótkich zleceń nie musisz mieć pozwolenia na pracę.

Ubezpieczenie zdrowotne w Turcji

Sposobów na wykupienie polisy jest sporo, wystarczy w internecie kliknąć jakąkolwiek porównywarkę ubezpieczeń, wybrać kraj (Turcja), daty pobytu, i taką polisę na konkretne daty mieć w kilka minut w swojej skrzynce pocztowej. Uwaga – kiedy zdecydujesz się na dłuższy niż 3 miesiące pobyt i wyrobienie pozwolenia czyli ikametu, potrzebne już będzie inne ubezpieczenie, kupione w Turcji, ale taką tanią roczną polisę warto mieć i tak.

Oferty pracy w Turcji

Jeżeli szukasz zatrudnienia w Turcji i nie wiesz gdzie zacząć, koniecznie zobacz oferty pracy w Turcji – Europa.Jobs. Znajdziesz w tym miejscu aktualne ogłoszenia od sprawdzonych i zaufanych pracodawców.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *