Praca w Czechach – najpotrzebniejsze informacje

Emigracja zarobkowa to bardzo dobry sposób na poprawienie standardu życia i zarobienie godnych pieniędzy. Za wykonywanie tego samego zawodu niekiedy poza granicami naszego kraju można zarobić o wiele, wiele więcej. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się na takie rozwiązanie, a ostatnio dużą popularnością cieszą się wyjazdy do pracy do Czech. Zastanówmy się, czy warto decydować się na takie rozwiązanie i dlaczego praca w Czechach jest opłacalna.

Prawa pracownika w Czechach

Czechy, przynajmniej na początku mogą być dla nas obcym miejscem, a znajomość prawa panującego w tym kraju z pewnością się przyda. Oczywiście z czasem wszystkie prawa będziemy mieć w małym palcu, ale zanim to nastąpi proponuję zapoznać się chociaż z ogólnymi zasadami, żebyśmy wiedzieli na co się piszemy.

Pierwszą rzeczą, z jaką musimy się zmierzyć to umowa o pracę, którą pracodawca zgodnie z zapisami powinien nam zapewnić. W umowie tej należy zawrzeć informacje dotyczące wynagrodzenia. Pracodawca musi zagwarantować pracownikowi adekwatne warunki do wykonywanej pracy. Jest również zobligowany, by respektować wszelkie prawa, które wynikają z ustaw, czy zapisów w umowie o pracę.

Adekwatnie do tego, pracownik również jest zobowiązany do wykładni prawa pracy. Musi w pełni samodzielnie wykonywać swoje obowiązki.

Praca w Czechach bez języka – czy to możliwe?

Jak się okazuje, język czeski nie jest jedynym, w którym pracownicy mogą się porozumiewać między sobą. W większych firmach możemy usłyszeć takie języki, jak: ukraiński, słowacki, rosyjski i co najważniejsze dla nas – polski. To bardzo dobra informacja, ponieważ Polacy mogą z powodzeniem szukać zatrudnienia w Czechach, bez obaw o brak znajomości języka czeskiego. Jednak polecamy, aby spróbować się trochę w języku czeskim podszkolić. Nie jest on dla Polaków trudny do nauki, ze względu na duże podobieństwo do naszego ojczystego języka, a może zwiększyć nasze szanse na czeskim rynku pracy.

Wyjątkiem są oczywiście branże sprzedażowe, w których mamy bezpośredni kontakt z klientem. Znajomość języka może być wtedy brana pod uwagę i z pewnością zaważy na naszym zatrudnieniu. Pracując w biurze czy wykonując pracę fizyczną, nie musimy się tego obawiać.

Ochrona medyczna w Czechach

W Czechach nie wszystkie usługi medyczne będą bezpłatne w ramach EKUZ. Refundowane nie są leki wydawane na receptę, pobyt w szpitalu w nagłym przypadku, leczenie stomatologiczne czy transport przez ratownictwo górskie. Warto zatem zainteresować się ubezpieczeniem pracy w Czechach, w której ubezpieczymy się od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Jak znaleźć pracę w Czechach?

Kanałów, przez które możesz szukać pracy w Czechach jest bardzo dużo. W pierwszej kolejności przeglądnij oferty pracy w Czechach na Europa.Jobs. Następnie możesz zobaczyć, co oferuje dla Ciebie agencja pośrednictwa pracy, które powstały po to by pomagać pracownikom znaleźć zatrudnienie.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *