Praca w Turcji – czy warto?

W ostatnim czasie kilkanaście tysięcy Polaków wyjechało w poszukiwaniu pracy do Turcji. Kraj ten znajduje się na 18 miejscu w kategorii najlepiej rozwiniętych gospodarczo. Cechuje się dynamicznym rozwojem i jednocześnie sporym niebezpieczeństwem. Jest miotany politycznymi sporami, a to przekłada się na niską stabilność. Czy wiesz jak wygląda życie i praca w Turcji?

Ceny w Turcji

Zacznijmy od jednej z istotniejszych kwestii, która może mieć wpływ na migrację zarobkową. Duże wynagrodzenie jest niczym, jeżeli trzeba je prawie w całości przełożyć na swoje utrzymanie. A jak wyglądają ceny w Turcji? Alkohol jest dość drogi, natomiast można spokojnie spożywać go w miejscach publicznych. Koszt piwa w przełożeniu na polskie złotówki wynosi około 10 złotych. Bardzo drogie są również samochody, a powodem tego są wysokie podatki narzucane przez państwo.

Ile pieniędzy potrzeba, aby przeżyć w Turcji przez miesiąc? Najlepiej przygotować się na podobne wydatki, jakie mamy w Polsce. Obecny kurs złotówki w porównaniu do tureckiej liry wynosi około 1 PLM = 1,12 TRY.

W stolicy Turcji – Alanyi można bez wysiłku zrobić spożywcze zakupy na bazarze. Za około 25-30 złotych można nabyć zapas owoców i warzyw na tydzień. Jedzenie w dobrej restauracji kosztuje około 30 złotych, a w barach typu fastfood około 15. Herbata w przyjemnej herbaciarni pod gołym niebem wyniesie Cię około 3 złotych.

Jeżeli chcesz kupić miesięczny pakiet na telefon (2 GB Internetu, 1000 minut i 500 sms) zapłacisz za to około 35 złotych. Godzina pływania na basenie to 12 złotych. Przejazd autobusem miejskim to koszt 2,5 zł. Bilet autobusowy z Alanyi do Antalyi (120 km) kosztuje mniej niż 20 złotych. Przelot samolotem z Antalyi do Stambułu wyniesie Cię często mniej niż 100 złotych.

Rzeczy droższe to zdecydowanie kosmetyki, elektronika, suplementy witaminowe, importowana żywność, alkohol, akcesoria dziecięce, paliwo i sprzęt sportowy. Im prostsze i bliższe zwyczajom lokalnej społeczności będzie Twoje tureckie życie, tym mniejsze będą jego koszty.

Wiza turystyczna do Turcji

W Turcji można nieprzerwanie przebywać przez 90 dni, a gwarancją tego jest wiza turystyczna. Można wyjeżdżać i przyjeżdżać do kraju, ale pobyt nie może przekroczyć liczby 90 dni. Aby wyrobić turecką wizę, wystarczy mieć ważny paszport i kartę płatniczą. Wizę zamawiamy na stronie evisa.gov.tr/pl/ co kosztuje nas około 75 złotych.

Jeżeli chcesz pomieszkać w Turcji dłużej niż 3 miesiące, musisz wyrobić sobie pozwolenie na pobyt (ikamet). Wyrobienie kolejnej wizy nie jest możliwe.

Praca w Turcji

Zastanawiasz się jak wygląda praca w Turcji? Na zatrudnienie mogą liczyć nauczyciele języka angielskiego, pracownicy budowlani oraz pracownicy przemysłowi.

Mimo wszystko, nawet mając pozwolenie na pobyt w Turcji, bardzo ciężko o legalną pracę. Decydując się na pracę nielegalną ryzykujesz deportacją, karą finansową i wieloletnim zakazem wstępu do Turcji.

Dlatego zanim zdecydujesz się na pracę w tym kraju, pamiętaj aby odpowiednio wcześnie znaleźć zatrudnienie. Można to zrobić za pośrednictwem odpowiednich portali z ogłoszeniami o pracy zagranicznej, lub korzystając z pomocy zaufanej agencji pośrednictwa pracy. Wyjazd na własną rękę może zakończyć się w większości przypadków niepowodzeniem. Turkowie niechętnie zatrudniają przyjezdnych, zwłaszcza bez rekomendacji.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.