Bezpieczny wyjazd za granicą – na co zwrócić uwagę?

Szukasz odpowiedniej pracy za granicą? Chcesz bezpiecznie wyjechać poza granicami kraju? Obecnie wiele tysięcy naszych rodaków przebywa za granicą i szuka dla siebie zatrudnienia. Dlatego z pewnością warto zapoznać się z najważniejszymi wskazówkami, dzięki którym bezpiecznie uda nam się wyjechać za granicę. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem za granicę?

Na samym początku należy uważnie zapoznać się i przeglądać oferty pracy, a następnie sprawdzić warunki zatrudnienia. Gdy już dostaniemy odpowiednią pracę, należy dokładnie zapoznać się z umową oraz znajdującymi się w niej aneksami w umowie. Przed podjęciem zatrudnienia i wyjazdem poza granicami kraju dobrze będzie zaczerpnąć odpowiednich informacji, dzięki którym uda nam się bezpiecznie dostać pracę.

  • Zapoznaj się z umową – dokładnie sprawdźmy wszelkie dane, czy się zgadzają oraz zapoznaj się z klauzulą poufności. Powinny znaleźć się z w niej dane kontaktowe oraz wszystkie warunki pracy – wynagrodzenie czy ubezpieczenie.
  • Zakwaterowanie i transport – w większości przypadkach zagraniczni pracodawcy pomagają z szukaniem pracy oraz transportu. Nie warto jednak decydować się na wyjazd „w ciemno”, ale jeszcze będąc w Polsce znaleźć pracę. Następnie należy znaleźć mieszkanie oraz pokój i upewnić się, co będziemy mieć na miejscu, aby nie musieć brać ze sobą dużej ilości rzeczy.
  • Oszczędności na wyjazd – warto mieć ze sobą oczywiście niezbędne dokumenty oraz karty płatnicze, a także nieco oszczędności, aby móc się zabezpieczyć w razie nieprzewidzianych sytuacji i spokojnie się utrzymać do pierwszej wypłaty.
  • Karta EKUZ – gdy wyjeżdżamy do pracy za granicą na terenie Unii Europejskiej, możemy wyrobić sobie kartę EKUZ, która uprawnia nas do korzystania z opieki medycznej na terenie UE bezpłatnie.

Oferty pracy za granicą – jak znaleźć?

Przede wszystkim podczas decydowania się na pracę za granicą należy odpowiednio szukać ofert pracy. Warto skorzystać oczywiście ze sprawdzonych źródeł. Najczęściej ogłoszeń szukamy za pomocą Internetu, gdzie znajdziemy dużą ilość rzetelnych oraz pełnych informacji o zatrudnieniu. Europa.Jobs – oferty pracy to miejsce, w którym możemy znaleźć interesujące nas ogłoszenia z różnych krajów oraz w wielu branżach. Niekiedy osoby decydują się również na skorzystanie z usług agencji pracy lub agencji pracy tymczasowej. Wystarczy jedynie sprawdzić jej legalność w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *