
Szukanie pracy nie zawsze jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Wysyłanie CV nie przynosi niekiedy oczekiwanych efektów. Pojawia się pytanie – czy robimy coś źle? Wiele powodów tyczy się tego, że trudno nam znaleźć zatrudnienie. Warto rozważyć, czy popełniamy jakieś błędy. Dlaczego zatem szukanie pracy jest kłopotliwe?
Źle przygotowane dokumenty aplikacyjne
Najważniejszą kwestią podczas szukania pracy jest złożenie dokumentów aplikacyjnych. Jednak zanim to zrobimy, musimy je odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy zamieścić ważne informacje:
- dane kontaktowe,
- doświadczenie zawodowe,
- ukończona szkoła średnia lub wyższa,
- dodatkowe kwalifikacje, np. kursy, szkolenia, obsługa programów, znajomość języków obcych itp.,
Skupmy się na opisaniu swojego poprzedniego zatrudnienia, a także pomyślmy o przygotowaniu listu motywacyjnego oraz referencji. W przypadku obu tych kwestii, ich treść dostosuj do danego ogłoszenia. Wspomnij o dodatkowych umiejętnościach, np. znajomość programów komputerowych, czy języków obcych.
Nieprzygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej
Otrzymując zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, należy odpowiednio się do niej przygotować. Warto dowiedzieć się, czym firma się zajmuje oraz jakie potencjalne obowiązki będziemy mieć na danym stanowisku. Na spotkaniu popełniamy wiele błędów. Boimy się pytań o wynagrodzenie, czy warunki pracy. Nie przygotowujemy się odpowiednio również pod względem wymienia naszym mocnych i słabych stron. Przede wszystkim należy mieć pozytywne podejście. Na rozmowie ważna jest także prezentacja pod względem ubioru, jak i zachowania. Nie przychodź ani za wcześnie, ani za późno. Dodatkowo zadbaj o schludny ubiór.
Jak szukać zatrudnienia?
Szukanie pracy jest niekiedy trudne, szczególnie gdy chcemy znaleźć pierwsze zatrudnienie lub zdecydować się na nowe miejsce pracy. Wiele osób, zmieniając pracę, decyduje się na wyjazd za granicę. Decydując się na zatrudnienie w innym kraju, oczekujemy lepszych zarobków oraz warunków życia. Należy zatem odpowiednio szukać ofert i ogłoszeń pracy. Popularnymi kierunkami są Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Norwegia, czy Austria. Ostatnie miejsce staje się popularne ze względu na ciekawe warunki przebywania w kraju. Dlatego polecamy pracujwunii – praca w Austrii. Znajdziesz rzetelne i pełne informacje o zatrudnieniu, jak i pracodawcach.