Praca w Austrii – czy warto?

Wiele osób decyduje się na pracę za granicą ze względu na lepsze zarobki. Zwiększa się także komfort życia. Ciekawym i zarazem opłacalnym kierunkiem jest Austria. W dzisiejszym artykule przedstawiamy wszystkie informacje odnośnie pracy w kraju nad Dunajem, a także czy odpowiemy na pytanie – czy warto tam pracować?

Szukani pracownicy

Podczas przeglądania ofert pracy z pewnością znajdziemy ogłoszenia, które wymagają znajomości języka obcego. To najczęściej niemiecki oraz angielski. Jednak nie musimy od końca się tym martwić. Znajdziemy wiele ogłoszeń, które nie wymagają zatrudnienia. Jednak jeśli zależy nam na pracy na specjalistycznym stanowisku, to język będzie obowiązkowy. Zdecydowanie łatwiej znaleźć zatrudnienie spawaczom, elektrykom, mechanikom, stolarzom, czy budowlańcom. Handel, finanse, marketing, sprzedaż, czy IT także poszukają pracowników. Możemy również zdecydować się na zatrudnienie sezonowe – przy zbiorach warzyw i owoców, czy do branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Ważne informacje o Austrii

Do trzech dni od przyjazdu do Austrii należy złożyć meldunek. Wystarczy posiadać jedynie dowód osobisty lub paszport, a także dokumenty, które potwierdzą zatrudnienie i ubezpieczenie zdrowotne. Gdy planujemy przebywać w tym kraju dłużej niż trzy miesiące, nie obejdzie bez zaświadczenia meldunkowego. W tej sytuacji po nabyciu zaświadczenia meldunkowego możemy ubiegać się o prawo do nabycia pobytu stałego w Austrii.

W Austrii wynagrodzenie jest uzależnione od wielu czynników, m.in. rodzaju umowy, układów zbiorowych, kwalifikacji i doświadczenie, czy zajmowanego stanowiska. Nie obowiązuje również płaca minimalna. Możemy liczyć jednak na szereg dodatków pracowniczych, np. 13. pensję lub dopłaty z okazji Bożego Narodzenia. W Austrii obowiązuje 8-godzinny dzienny czas pracy (40 godzin tygodniowo). Natomiast mamy możliwość pracowania ponad 40 godzin w tygodniu w nadgodzinach płatnych.

Jak szukać pracy w Austrii?

Szukanie pracy można śmiało rozpocząć, będąc jeszcze w kraju. Nie brakuje serwisy oraz portali z ogłoszeniami o pracę. Zatrudnienie można znaleźć także na austriackich stronach i w urzędach pracy. Warto szukać sprawdzony miejsc, gdzie otrzymamy rzetelne informacje. Z pewnością warto przeglądać oferty pracy Austria, aby znaleźć wiele ogłoszeń z zatrudnieniem stałym, jak i sezonowym.

 

 

 

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.