Często korzystając z usług agencji pracy tymczasowej, zadajecie pytania o to, kto zapłaci Wam za wykonanie zlecenia. Pewne kwestie mogą wprowadzać w błąd, dlatego aby wejść na rynek pracy tymczasowej z pełną świadomością, kto jest Twoim pracodawcą i kto zapłaci za Twoją pracę – rozwiejemy powyższe kwestie w tym artykule.
Zatrudnienie przez agencję pracy
Korzystający z usług agencji pracy – zarówno pracodawca jak i potencjalny pracownik, mają z tego tytułu sporo korzyści. Dla pracodawcy to pomoc przy rekrutacji pracownika oraz cały proces związany z jego zatrudnieniem (skierowanie na badania, wszystkie informacje na temat zatrudnienia, wprowadzenie itp.), ponieważ obowiązek ten przechodzi na agencję. Jest to bardzo pomocne, zwłaszcza w branży cechującej się sezonowością, kiedy trzeba zatrudnić sporą liczbę pracowników naraz.
Pracownik z kolei zyskuje pomoc przy poszukiwaniu pracy (agencja przesyła mu na bieżąco oferty z wielu różnych dziedzin oraz rekrutuje go na te stanowiska, jeżeli jest miejsce). W przypadku pracy za granicą, pracownicy agencji zajmują się wszystkimi formalnościami, tłumaczeniami dokumentów i niekiedy, transportem i zakwaterowaniem potencjalnego zatrudnionego.
Umowa z agencją pracy tymczasowej
Ważną kwestią przed podpisaniem umowy z agencją, zarówno dla poszukującego zatrudnienie jak i pracodawcy jest dokładne sprawdzenie warunków umowy. Są to:
- strony umowy,
- datę i rodzaj zawieranej umowy,
- wskazanie przedsiębiorstwa, gdzie praca będzie wykonywana,
- okres wykonywanego zlecenia,
- wskazanie miejsca pracy wykonywanej przez pracownika tymczasowego,
- wynagrodzenie, termin otrzymania go oraz sposób wypłacenia przez agencję pracy tymczasowej we Wrocławiu.
W związku z tym, odpowiedź na zadane pytanie kto wypłaca wynagrodzenie za płacę tymczasową brzmi: agencja pracy tymczasowej. Faktycznym pracodawcą dla pracownika jest właśnie agencja, ponieważ to ona podpisuje umowę cywilnoprawną na określony czas. Pracodawca (właściciel przedsiębiorstwa, które nawiązało współpracę z agencją) nie musi też rozliczać PITu za pracownika – robi to za niego agencja.
Jeżeli w umowie brakuje któregoś z powyższych podpunktów, kandydat powinien wstrzymać się z podpisaniem i ma pełne prawo ubiegać się o uzupełnienie informacji. Należy oczywiście sprawdzić, czy zapisy w umowie są zgodne z lokalnym prawem (mowa oczywiście o miejscu, gdzie wykonywana będzie praca). Przepisy nie powinny odbiegać od tych, które posiadają zatrudnieni pracownicy przez pracodawcą – użytkownika.