Rozliczenia kadrowo-płacowe – komu je zlecić?

W prowadzeniu firmy istotna role odgrywa wiele aspektów. Jednym z nich są rozliczenia kadrowo-płacowe. Wiąże się to z wypłacaniem wynagrodzenia pracownikom, a jest to niezwykle ważny aspekt zarządzania nasza firmą. Nie powinniśmy zaniedbywać tych obowiązków, dlatego warto zlecić wykonywanie zadań z tego zakresu komuś z zewnątrz.

Pomoc księgowa w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych

W obecnych czasach znaczna cześć przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z pomocy biur rachunkowych, zwłaszcza w sprawach kadrowo-płacowych.  Ma to swoje źródło w tym, że znacznie wzrosła kwestia szacunku do pracowników, a więc każdy pracodawca pragnie, aby wynagrodzenie było wypłacane na czas. Dodatkowo polskie prawo wprowadza bardzo dużą ilość zmian i aktualizacji, których bieżące śledzenie może być zbyt skomplikowane przy natłoku obowiązków przedsiębiorcy. Dlatego warto zlecić to komuś, kto posiada w tym zakresie odpowiednie kompetencje.

Zakres usług związanych z rozliczeniami kadrowo-płacowymi

Rozliczenia kadrowo-płacowe wchodzą najczęściej w zakres usług księgowej, która pracuje w danym biurze rachunkowym. Zlecanie księgowości firmom zewnętrznym cieszy się coraz większą popularnością gdyż powoduje to oszczędzanie znacznej ilości czasu.

Możemy dopasować zakres usług, których świadczenia potrzebujemy po kontakcie i ustaleniach z danym biurem. Najczęściej jednak w ich zakres wchodzą:

  • Sporządzanie listy płac;
  • Sporządzanie umów;
  • Rozliczanie ZUS;
  • Prowadzenie spisu wynagrodzenia pracowników;
  • Rozliczanie podatkowe pracowników;
  • Prowadzenie ewidencji czasu pracy.

Powierzanie danych kadrowo-płacowych i ich bezpieczeństwo

Wielu pracodawców obawia się ufać firmom zewnętrznym w zakresie świadczonych usług ze względu na kwestie bezpieczeństwa danych swoich pracowników. Dzieje się tak z powodu tego, że zlecając firmie zewnętrznej rozliczanie kadrowo-płacowe, musimy przekazać również komplet danych osobowych, które dotyczą pracowników, ale również firmy. Dlatego tak ważne jest znalezienie biura rachunkowego, które cieszy się dobrymi opiniami. Jednym z takich biur jest EuroPiM – biuro rachunkowe w Tarnowie, które gwarantuje świadczenie usług na najwyższym poziomie.

Rozliczenia kadrowo-płacowe – podsumowanie

Każdemu pracodawcy zależy na tym, aby zlecać wykonywanie usług księgowo-rachunkowych sprawdzonej osobie. Dlatego właśnie powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby dokładnie prześwietlić biuro rachunkowe, któremu chcemy powierzyć obowiązki związane z obsługa naszej firmy.

Źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.