Jak znaleźć pracę za granicą – gdzie szukać ofert?

Decyzja o wyjeździe za granicę nie jest łatwa. Wątpliwości i pytań nie brakuje, a wśród nich tego najważniejszego – czy w obcym kraju uda mi się znaleźć pracę? Uda, jeżeli będziesz wiedzieć, gdzie jej szukać.

Mimo że sytuacja na polskim rynku pracy jest dobra, to duża część Polaków wciąż rozważa emigrację poza granice kraju. Zachęcają wyższe zarobki, lepszy standard życia czy po prostu – chęć podróżowania, a co zatrzymuje? Przede wszystkim przywiązanie do rodziny, bariera językowa i kulturowa oraz obawy o to, czy uda się znaleźć dobrą pracę. To ostatnie możesz już skreślić z listy.

Oferty pracy za granicą – plan działania

Jadąc za granicę w celach zarobkowych, masz do wyboru dwie możliwości: rzucić wszystko i po prostu wyjechać albo… przygotować odpowiedni plan. Pozwoli ci on poczuć się bezpiecznie i stabilnie, nawet gdy znajdziesz się setki kilometrów od domu. Choć pierwsza propozycja ma swoje uroki i może wydawać się niezwykle kusząca, to zalecamy jednak opcję numer dwa. A że każdy plan wymaga kartki papieru i ołówka to zachęcamy, aby wziąć je teraz w ręce i odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Które kraje mnie interesują?
  • Jak dobrze znam język obowiązujący w tych krajach (ewentualnie czy w ogóle go znam) ?
  • Czy ma być to praca tymczasowa, a może szukam czegoś na dłużej w swoim zawodzie?
  • Czy w wyżej wymienionych krajach mam znajomych?
  • Jak duże mam oszczędności na start?

Gdzie szukać ofert pracy za granicą będąc w kraju?

Jest jedna zasada, którą warto zapamiętać, szukając ofert pracy za granicą: nie ryzykuj! Jeżeli coś jest zbyt piękne, by było prawdziwe, to zazwyczaj… jest zbyt piękne, by było prawdziwe. Obietnicę pracy za wysoką pensję, przy niewielkim wysiłku i dostępną od zaraz, lepiej traktować jako obietnicę bez pokrycia. Na szczęście nawet w internecie nie brakuje uczciwych i bezpiecznych ofert.

Agencje pośrednictwa

Jest ich dużo. Nawet bardzo dużo. Niestety agencja agencji nierówna i niestety nietrudno trafić do pośrednika, dla którego “uczciwość” jest wyłącznie pustym słowem. Trzeba więc uważać. Obietnice złotych gór dodatkowo powinny cię wyczulić. A prośba o przekazanie wrażliwych danych osobowych wraz z numerem bankowym, konieczność wykonania symbolicznego przelewu czy dodatkowe opłaty za pośrednictwo, powinny być sygnałem, że możemy stać się ofiarą oszustwa. Dlatego chcąc skorzystać z pośrednictwa agencji, sprawdź najpierw informacje na jej temat w Systemie Teleinformatycznej Obsługi Rejestrów PSZ (STOR).

Korzystając z pomocy agencji, możesz mieć pewność, że oferty pracy za granica, które zostaną Ci oferowane, są rzetelne, sprawdzone i możesz im ufać!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *