Dlaczego Polacy wybierają Francje?

Polacy często wybierają Francję jako kierunek swojego dalszego życia zawodowego. Z danych wynika, że we Francji przebywa około 800 tys. do miliona Polaków lub ludzi posiadających polskie korzenie. Francja zajmuje 10 miejsce na liście najczęściej wybieranych krajów emigracyjnych.

Co przyciąga Polaków do Francji?

Dla naszych rodaków kraj nad Sekwaną może być atrakcyjny z wielu powodów. Posiada niesamowite bogactwo kulturowe, a także ogrom turystycznych atrakcji. Dodatkowo, do najczęstszych powodów emigracji do Francji zaliczamy także:

  • Stosunkowo duże zarobki względem naszego kraju;
  • Bardzo dobrze rozwinięty system socjalny;
  • Tydzień pracy, który trwa tylko 35 godzin;
  • Dobry system edukacji.

Ponadto sami Francuzi często są bardzo zadowoleni z polskich pracowników doceniając ich wiedze oraz doświadczenie, zwłaszcza w kwestii rzemieślniczych zawodów.

Czy we Francji jest stereotyp Polaka?

Wielu rodaków boi się wyjeżdżać za granicę w celach zarobkowych ze względu na możliwe uprzedzenia społeczeństwa. Faktycznie, przez pewien okres czasu we Francji panował stereotyp typowego pracownika z Europy Środkowo-Wschodniej, który swoja prace wykonywał dobrze, aczkolwiek po kosztach niższych niż te na rynku w kraju.

Sytuacja zmieniła się jednak w 2008 roku, kiedy Polacy zyskali możliwość legalnej pracy we Francji. Od tego czasu zdecydowanie wzrosła liczba ludzi emigrujących do tego kraju, a dzięki temu Francuzi mieli również okazję częstszego obcowania z naszymi rodakami, co spowodowało zatarcie się niepochlebnych stereotypów.

Życie we Francji – koszty i zarobki

Jeżeli już postanawiasz podjąć decyzje o przeprowadzce do Francji, z pewnością interesują Cię zarobki oraz koszty utrzymania się w kraju nad Sekwaną. Możliwości zarobkowe we Francji wyglądają podobnie do zarobków w Niemczech. Z tego powodu jest to dość atrakcyjna opcja dla wszystkich Polaków.

Koszty życia we Francji zależą w dużej mierze od tego, w jakim miejscu zdecydujesz się zamieszkać. Oczywiste jest, że w większych miastach koszty życia będą większe niż w Bordeaux. Praca, którą podejmujemy również ma znaczenie, a należy pamiętać, że zarobki wzrastają wraz z wzrostem doświadczenia czy awansem. Warto przeglądać takie ogłoszenia pracy we Francji, aby wybrać opcję, która gwarantuje rozwój oraz awans.

Życie we Francji – podsumowanie

Podsumowując, życie we Francji z pewnością może być kuszącą perspektywą dla wielu Polaków. Warto wziąć ją pod uwagę, jeżeli planujemy przeprowadzkę w celach zawodowych, aby dokonać odpowiedniego wyboru, który nas zadowoli.

Źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.