Zwolnienie z opodatkowania wynagrodzenia dla młodych – wszystko, co musisz wiedzieć

Jeżeli jesteś osobą do 26 roku życia, koniecznie przeczytaj ten tekst!

Jeżeli jesteś osoba do 26 roku życia przysługuje Ci bardzo atrakcyjna ulga. Jest nią zwolnienie z opodatkowania wynagrodzeń. Zerowy PIT dla młodych osób będzie atrakcyjny dla zatrudnionych na umowie o pracę, pracę nakładczą oraz zlecenie. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie wynagrodzenia i przychody objęte są zwolnieniem. Kwota wolna od podatku jest zależna od wynagrodzenia brutto.

Zwolnienie z opodatkowania wynagrodzeń – na czym polega ulga?

Od 1 sierpnia 2019 r. obowiązuje zwolnienie z opodatkowania wynagrodzeń osób do ukończenia 26 roku życia. Zasady korzystania z zerowego PIT dla młodych osób są korzystne dla zatrudnionych na umowie o pracę, pracę nakładczą i zlecenie. Należy pamiętać, że nie wszystkie wynagrodzenia i przychody objęte są zwolnieniem, a kwota wolna zależna jest od wynagrodzenia brutto.

Ulga (a dokładnie zwolnienie z podatku) obejmie przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.

Zerowy PIT – czy skorzystają również młodzi przedsiębiorcy?

Ulga została stworzona dla osób pracujących na etacie lub umowie zlecenie. Zerowy pit nie obejmuje młodych przedsiębiorców, czyli osób które zajmują się prowadzeniem działalności gospodarczej. Z ulgi nie mogą również skorzystać osoby pracujące na podstawie umowy o dzieło. Nie obejmuje ona również  umów o staż studencki oraz przychodów uzyskanych z praktyk absolwenckich.

Zerowy PIT – ile zyskują pracownicy?

W opinii ekspertów w 2020 młodzi ludzie będą dostawać miesięcznie na rękę od około 60 do 500 zł więcej w porównaniu z tym gdyby ich wynagrodzenie podlegało opodatkowaniu. Warto pamiętać, że zasady opłacania składek nie ulegają zmianie. Nawet w przypadku zwolnienia z podatku PIT osoby do 26 roku życia, pracodawcy będą zobowiązani do opłacania składek społecznych do ZUS oraz składki zdrowotnej do Narodowego Fundusz Zdrowia.

Zerowy PIT czyli zwolnienie z opodatkowania dla większości pracujących osób do 26 roku życia to duża zmiana i szansa dla wielu ludzi. Jeżeli chcesz skorzystać z usług godnego zaufania doradcy podatkowego lub profesjonalnej księgowej, sprawdź ofertę profesjonalnego biura rachunkowego w Jeleniej Górze: https://krzywickabiuro.pl/.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *