Znajomość języka włoskiego – jakie korzyści z niej wynikają?

Wiesz, że powinieneś nauczyć się innego języka, ale jest tak wiele opcji do wyboru. Może być trudno określić, od czego zacząć. Powiem Ci coś: jeśli rozważasz naukę języka włoskiego, weź to pod uwagę: Włosi są dumni ze swojego języka i kultury i docenią Twoje wysiłki, a Ty będziesz się swobodnie z nimi porozumiewał, gdy w czasie którychś wakacji odwiedzisz ich piękny kraj.

Włoski to jeden z najpiękniejszych języków świata

Język włoski jest jednym z najpiękniejszych na świecie. Jest to język romański, spokrewniony z francuskim i hiszpańskim. Jest wiele powodów, dla których nauka włoskiego będzie przyjemna:

Sposób w jaki brzmi – każde słowo ma swoją własną melodię, dzięki czemu łatwiej je zapamiętać.

Kultura – Włochy są domem dla niektórych z najsłynniejszych dzieł sztuki na Ziemi (jak „Dawid” Michała Anioła).

Jego związek z innymi językami – włoski dzieli wiele słownictwa z angielskim, więc jeśli mówisz po włosku wystarczająco dobrze, możesz również zrozumieć francuski i hiszpański lepiej!

Mówienie po włosku daje dostęp do bogatej kultury

Kultura włoska jest wynikiem wielu różnych wpływów. Mieszkańcy Włoch byli pod wpływem swojej geografii, ludzi, którzy przybyli przed nimi i idei, które rozwinęli z czasem. Jednym z największych aspektów włoskiej kultury jest jej różnorodność. To nie tylko jedna rzecz – to wiele rzeczy naraz! W samych Włoszech istnieje tak wiele indywidualnych kultur, że trudno byłoby mi je wszystkie tutaj wymienić, ale pozwólcie, że podam wam przykład: jeden region w północnych Włoszech ma swój własny język zwany lombardzkim, a inny, położony dalej na południe, mówi po wenecku (forma łaciny). To tylko dwa przykłady z setek!

Ucząc się języka włoskiego, otwierasz sobie możliwości zatrudnienia

Nauka języka włoskiego otwiera wiele możliwości zatrudnienia, podróżowania i prowadzenia biznesu. Jest to nie tylko jeden z najbardziej popularnych języków na świecie, ale także używany w wielu krajach Europy i Ameryki Środkowej/Południowej. Jest również jednym z oficjalnych języków w Szwajcarii, na Malcie i w San Marino.

Włoski jest przydatny w biznesie i handlu – jeśli szukasz pracy międzynarodowej lub rozszerzenia opcji kariery poprzez znalezienie nowych międzynarodowych możliwości, mówienie po włosku będzie atutem w twoim CV. Jest to niezbędny język, jeśli chcesz pracować w firmach takich jak Microsoft (z siedzibą we Włoszech), Siemens (Niemcy) lub Nestle (Szwajcaria).

Inne duże korporacje, które mają swoje biura w całej Europie to UPS International (z siedzibą w USA) i Johnson & Johnson Pharmaceuticals Ltd. (z siedzibą w Wielkiej Brytanii). W rzeczywistości wiele dużych korporacji prowadzi działalność na całym świecie – w tym te, które produkują produkty spożywcze, takie jak Kraft Foods Inc, Del Monte Foods Co, Heinz North America Inc, Coca Cola Enterprises Inc, PepsiCo Incorporated – więc znajomość innego języka prawdopodobnie pomoże Ci zostać zauważonym przez pracodawców.

Ucząc się języka włoskiego, uczysz się łaciny

Jedną z pierwszych rzeczy, które należy sobie uświadomić w kwestii nauki języka włoskiego jest to, że w rzeczywistości jest to o wiele łatwiejsze niż myślisz. Dlaczego? Ponieważ język włoski jest oparty na łacinie, która jest jednym z najstarszych języków na świecie.

To nie jest przypadek – okazuje się, że większość języków ma łacińskie korzenie! Oznacza to, że jeśli znasz łacinę, możesz z łatwością nauczyć się niemal każdego języka. I to nie tylko dlatego, że wiele słów jest podobnych lub pokrewnych; większość języków używa zasad gramatycznych opartych również na łacinie!

Nawet jeśli nie planujesz przeprowadzki do Włoch, to i tak powinieneś nauczyć się włoskiego

Język włoski jest językiem romańskim, podobnie jak francuski i hiszpański. Jest również jednym z oficjalnych języków Włoch i Szwajcarii. Włoski jest używany przez około 70 milionów ludzi na całym świecie i zajmuje trzecie miejsce wśród najczęściej używanych języków w Europie (po niemieckim i angielskim). Ucząc się języka włoskiego, będziesz miał przewagę w swojej karierze nad innymi kandydatami, którzy nie znają wielu języków. Będziesz również w stanie porozumieć się z rodowitymi użytkownikami języka włoskiego podczas wizyty we Włoszech lub Szwajcarii – lub po prostu wykorzystać to jako pretekst do poznania ich kultury!

Nauka języka włoskiego bardzo ułatwia podróżowanie

Dobrym pomysłem jest nauczenie się kilku podstawowych zwrotów przed wyjazdem. Pomoże to w komunikacji z miejscowymi, którzy mogą być bardziej skłonni do pomocy, gdy zdadzą sobie sprawę, że starasz się mówić w ich języku. Jeśli nie znasz żadnego włoskiego słówka, rozważ naukę kilku podstawowych zwrotów, abyś mógł porozumieć się z tamtejszymi ludźmi i nawiązać przyjaźnie!

Nauka innego języka może poprawić twoją pamięć i wydajność umysłową

Nauka nowego języka to okazja do zwiększenia sprawności umysłowej i rozwoju jako jednostki. Nauka włoskiego nie tylko sprawi, że będziesz lepszy w nauce innych języków, ale także pomoże Ci myśleć bardziej kreatywnie, pomagając Ci zdobyć narzędzia potrzebne do przetwarzania informacji w inny sposób niż ten typowy dla Twojego języka ojczystego. Może to być również korzystne, gdy przyjdzie czas na egzaminy lub ważne spotkania, gdzie myślenie poza schematami może się przydać, gdy nie ma łatwej odpowiedzi!

Nauka języka włoskiego pozwoli Ci na komunikację z innymi Włochami, a także zapewni Ci umiejętność czytania włoskiej literatury. Jeśli chcesz rozmawiać po włosku z native speakerem, jest ku temu wiele okazji we Włoszech i za granicą.

Nauka języka włoskiego może pomóc Ci w nauce także innych języków romańskich

Włoski jest językiem romańskim, a więc jest podobny do hiszpańskiego, francuskiego i portugalskiego. Ucząc się włoskiego łatwiej nauczysz się innych języków romańskich, które są najbardziej rozpowszechnione na świecie.

Możesz chcieć rozważyć naukę języka włoskiego z wielu powodów, między innymi dlatego, że jest to piękny język. Język włoski jest jednym z najbardziej popularnych języków do nauki w dzisiejszych czasach. Jest łatwy do nauczenia i ma wykwintne brzmienie, które może uchwycić serce każdego.

Dlaczego warto umieć język włoski – podsumowanie

Najważniejsze jest to, że powinieneś uczyć się włoskiego, ponieważ jest to zabawne, interesujące i przydatne. Im więcej języków poznasz, tym więcej możliwości otworzy się przed Tobą w przyszłości.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *