
Wydawałoby się, że wyjazd za granicę w celach zarobkowych dla osób, które nie władają obcym językiem jest kompletnie bezsensu. Jednak w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej – możesz swobodnie podróżować po świecie i pracować w innych krajach, nawet jeśli nie znasz języka tam obowiązującego ani angielskiego w stopniu zaawansowanym. Pytanie w takim razie – gdzie można pracować i na co liczyć? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Praca za granicą bez znajomości języka – jak sobie poradzić?
Wbrew pozorom wcale nie musisz perfekcyjnie władać językiem kraju goszczącego ani angielskim stopniu co najmniej średniozaawansowanym. Oczywiście traktowane jest to jako spory atut, który po prostu ułatwia komunikację i współpracę z nowym pracodawcą oraz innymi pracownikami, jednak nie jest to rzecz nie do przeskoczenia.
Znajomość języka będzie potrzebna, gdy aplikujesz do pracy na wyższe stanowiska bądź do pracy odpowiedzialnej i prowadzonej w formalnych warunkach, jak na przykład lekarz, nauczyciel czy adwokat. Wówczas nie ma innej możliwości niż nauczenie się języka obcego i opanowanie go do perfekcji. Jednak, gdy myślimy o pracy za granicą najczęściej chodzi nam o pracę dorywczą, sezonową, do której nie musimy się specjalnie przygotowywać.
Zatem jeśli planujesz wyjazd za granicę i pracę w innym kraju jako monter, pracownik produkcji, zbieracz owoców i warzyw czy nawet opiekun dla osób starszych, możesz być pewien, że poradzisz sobie bez znajomości języka. Oczywiście, jest to mniej komfortowe i na początku możesz czuć się niepewnie, ale coraz więcej pracodawców liczy się z tym i proponuje okresowe kursy językowe dla pracowników zza granicy. Może to okazać się Twoją szansą na podszkolenie lub naukę języka od podstaw.
Oferty pracy za granicą bez języka – gdzie szukać?
Skoro już nadmieniliśmy o krajach, w których znajomość języka nie jest konieczna, warto dokładniej je opisać wraz z najczęściej pojawiającymi się branżami w ofertach pracy. Na pierwszym miejscu znajdzie się u nas Holandia, gdzie pracodawcy szukają osób zaangażowanych w budownictwo czy ogrodnictwo albo zbieranie warzyw czy owoców. W takich pracach nie będziesz potrzebował znać języka, a wystarczy, że wykażesz się pracowitością i rzetelnością.
Następnie mowa o pracy za granicą we Włoszech, gdzie poszukiwane są kelnerki i kelnerzy sezonowi, pokojówki, specjaliście w obróbce drewna czy kierowcy, którzy nie muszą posiadać certyfikatów językowych. Wystarczy, że będziesz rozmawiać po angielsku na poziomie podstawowym i poradzisz sobie zarówno z klientami, jak i pozostałymi pracownikami czy szefem.
Podobnie dzieje się w Anglii dokąd Polacy również wyjeżdżają najczęściej – to także wielka szansa na naukę języka w praktyce. Codzienne przebywanie z obcokrajowcami i osłuchiwanie się z ich wymową jest dla nas bardzo przydatne, więc korzystaj i nie tylko zarabiaj za granicą, ale też ucz się i poznawaj.