Oferty pracy we Francji – porady i wskazówki

Jeżeli planujesz znaleźć zatrudnienie we Francji, przed wyjazdem warto zapoznać się z pewnymi kwestiami. Pozwoli to podjąć słuszną decyzję i uniknąć przykrych niespodzianek. W poniższym artykule, skondensowaliśmy dla Ciebie podstawowe informacje dotyczące życia, zarobków i pracy w tym rejonie. Pamiętaj, że każdy wyjazd za granicę wiąże się z całkowitą zmianą otoczenia, więc zanim się zdecydujesz, warto ten ostatni raz przemyśleć tę decyzje. Jeżeli jednak jesteś pewien tego, że chcesz na nowo rozpocząć życie z dala od ojczyzny – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Zasady podjęcia pracy we Francji

Coraz więcej osób szuka na Zachodzie lepszego życia i godnych zarobków. Poza krajami germańskimi, dużą popularnością cieszy się również kraj winnych latorośli – Francja. Wraz z nową ustawą, która weszła w życie 1 lipca 2018 roku, Polacy mają prawo podjąć pracę na takich samych zasadach, jak francuscy obywatele. Wraz z rozpoczęciem zatrudnienia, nabywasz wówczas takich samych praw i obowiązków, które rozpatrywane są wedle francuskiego kodeksu pracy. Przysługują Ci takie same świadczenia socjalne i nie potrzebujesz żadnych zezwoleń na podjęcie pracy.

Aby móc legalnie przebywać na terenie Francji wystarczy wziąć ze sobą dowód, lub paszport. Nie potrzebujesz dokumentu potwierdzającego meldunek, lecz w przypadku podpisywaniu umowy o pracę, lub zakładając konto w banku, będziesz potrzebować dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania (justificatif de domicile). Na szczęście, taki dokument to nic innego jak rachunek za prąd, gaz czy Internet.

Jak znaleźć pracę we Francji?

Oczywiście, pracy możesz szukać praktycznie wszędzie – przez Internet, w gazecie, korzystając z pomocy agencji lub biura pośrednictwa, lub przeglądając oferty pracy za granicą Poland WorkForce. Przydatnym serwisem do poszukiwania zatrudnienia, może być pole-emploi.fr, czyli francuska, publiczna służba zatrudnienia. Korzystając z ofert agencji i biur pośrednictwa, pamiętaj aby koniecznie sprawdzić czy ta instytucja znajduje się na liście licencjonowanych agencji, jak również uważaj na naciągaczy, którzy chcą pobierać pieniądze z Twojej pensji (agencji płaci pracodawca, nie Ty!).

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *